sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Hyvä sadekausi on tuomassa helpotusta Intian talouteen

31.7.2010 23:21

Intialle ratkaisevan tärkeä monsuunikausi näyttää tänä vuonna keskimääräistä paremmalta. Se nostaa odotuksia hyvästä sadosta. Heikosti alkanut monsuuni on vahvistunut kahden viikon aikana.

Kesäkuussa alkava sadekausi jatkuu syyskuun puoliväliin asti. Tänä vuonna La Nina -sääilmiö nostaa sademääriä Etelä-Aasiassa elo–syyskuussa, Intian viranomaiset arvioivat.

"Tämä on hyvä ennuste. Se auttaa maataloutta ja helpottaa hintapaineita", sanoi uutistoimisto Reutersin haastattelema paikallisen pankin analyytikko Veeresh Hiremath.

Viime vuonna Intia kärsi pahimmasta kuivuudesta 30 vuoteen, mikä sai ruoan hinnan nousemaan pilviin. Normaali monsuuni auttaisi pääministeri Manmohan Singhin hallitusta tuskallisen korkealle nousseen inflaation hillitsemisessä. Kesäkuussa Intian inflaatiovauhti oli 10,5 prosenttia.

Viranomaisten mukaan ruoan kallistuminen on helpottanut heinäkuun aikana.

Hintojen nousu on vakava poliittinen ongelma maassa, jossa sadat miljoonat ihmiset elävät alle 1,25 dollarilla päivässä. Intia on maailman suurin riisin, ruokaöljyn ja sokerin kuluttajamaita.

Viime viikon rankkasateet nostivat vesisäiliöiden ja patoaltaiden tasoa kahdeksalla prosentilla, kaksi kertaa nopeammin kuin keskimäärin. Vielä viime viikolla vesisäiliöiden taso oli normaalia matalammalla.

Ruokapulan vuoksi Intia on kieltänyt vehnän sekä muiden kuin basmati-riisin viennin, sekä määrännyt korkean veron sokerin viennille. Hyvä sadekausi voisi saada hallituksen poistamaan rajoitukset.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.