22.5.2008 0:40
Suomessa joka neljäs kännykkäliittymä on rekisteröity yrityksen nimiin, TKK:n tutkimuksesta ilmenee. Osuus on pysynyt kolmen tutkimusvuoden aikana vakaana: viime vuonna työsuhdeliittymien osuus oli 24 prosenttia, vuotta aiemmin 25 ja kaksi vuotta sitten 23 prosenttia.
TKK:n tutkimuksesta puuttuivat nykyään Elisan omistuksessa oleva Saunalahti ja TeliaSoneran halpayhtiö Tele Finland. Voisi olettaa, että niiden liittymistä työsuhdepuhelimien osuus on pienempi kuin kolmella isolla operaattorilla.
Monista muista Euroopan maista poiketen Suomessa operaattorit laskuttavat kännykänkäytöstä jälkikäteen. Niin sanottuja prepaid-liittymiä on Suomessa TKK:n tutkimuksen mukaan vain yhdeksän prosenttia liittymäkannasta. Prepaid-liittymässä asiakas hankkii puheaikaa ennakolta.
Suomalainen puhuu Nokian peruskännykällä 22.5.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi