torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Joka viides suomalainen on jo Facebookissa

6.3.2010 19:17

Verkon yhteisöpalvelut kasvattavat suosiotaan hurjaa vauhtia.

Sähköisessä ystäväkirjassa Facebookissa on jo yli 900 000 suomalaista. Maailmanlaajuisesti Facebookia käyttää yli 400 miljoonaa ihmistä.

Mikroblogipalvelu Twitterin käyttäjämäärä kasvaa joka kuukausi kuudella miljoonalla, nyt heitä on maailmalla jo 75 miljoonaa. Suomalaisia Twitterissä on noin viisi tuhatta.

Niin kutsuttuun sosiaaliseen mediaan kuuluu näiden lisäksi yli 150 yhteisöllistä palvelua.

Kun yhä suurempi joukko ihmisiä on yhteydessä toisiinsa verkon välityksellä, vaikutukset tuntuvat koko läntisessä maailmassa.

Taideteollisen korkeakoulun Medialaboratorion professori Teemu Leinonen uskoo, että sosiaalinen media vaikuttaa ainakin kolmella tavalla: Kansalaisliikkeitä alkaa syntyä entistä enemmän.

Nykyisin yksi laajimmin levinneistä on ilmastonmuutoksen hidastamiseen tähtäävä Porkkanamafia.

Toiseksi uudenlainen kaupallinen toiminta, kuten osuuskunnat yleistyvät. Kolmanneksi erilaiset yksilöiden omaehtoinen toiminta heidän tärkeiksi katsomiensa asioiden puolesta kanavoituu merkittäväksi yhteiskunnalliseksi voimaksi.

Sosiaalisen median kääntöpuoli on se, että niiden kautta leviävät nopeasti myös kielteiset ilmiöt, kuten pyramidihuijaukset.


Lisää aiheesta sunnuntaina Helsingin Sanomissa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.