11.6.2007 11:37
Suomen Kaupan Liiton hallitus on nimittänyt filosofian kandidaatti Juhani Pekkalan, 51, liiton uudeksi toimitusjohtajaksi. Tavoite on, että Pekkala ottaa tehtävän vastaan lokakuun alkuun mennessä.
Juhani Pekkala on tällä hetkellä Taloussanomien päätoimittaja ja toimitusjohtaja. Aikaisemmin hän on toiminut vastaavana päätoimittajana Nelosen ja MTV:n uutisissa sekä Helsingin Sanomien taloustoimituksen esimiehenä.
Suomen Kaupan Liiton nykyinen toimitusjohtaja OTK, KTM Guy Wires jää eläkkeelle elokuun alussa täyttäessään 60 vuotta.
Suomen Kaupan Liitto on kaupan alan valtakunnallinen edunvalvoja. Liiton toiminta kattaa niin elinkeino- kuin työmarkkinaedunvalvonnan. Liitto edustaa sekä tukku- että vähittäiskauppaa. Liiton piirissä on noin 15 000 kaupan yritystä, 200 000 palkansaajaa ja 32 kaupan toimialayhdistystä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi