sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Katainen: Jokainen tarvitsee kavereita

24.3.2009 11:22

Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen kirjoittaa nettipäiväkirjassaan, että talouskriisistä selviäminen kävisi vaivattomammin, jos suomalaiset osaisivat kantaa läheisistään "hieman enemmän huolta kuin olemme viime aikoina tottuneet".

"Kyse on aivan normaalista inhimillisestä vastuuntunnosta toista ihmistä kohtaan hänen ollessa vaikeassa elämäntilanteessa. En usko, että hyvinvointiyhteiskuntaa voidaan koskaan kehittää niin pitkälle, että välittämisen voisi ulkoistaa vain viranomaistoiminnaksi", Katainen kirjoittaa.

"Jokainen meistä tarvitsee kavereita ja yhteenkuuluvaisuuden tunnetta."

Hänen mukaansa talouskriisistä suoriutumiseen vaikuttavat ainakin pankkisektorin koko ja terveydentila, politiikkavalinnat kriisin torjumiseksi ja kansalaisten henkinen kestävyys ja yhteisöllisyyden voima.

Katainen uskoo, että nykyisessä talouskriisissä Suomi ei ajaudu samanlaiseen massatyöttömyyteen kuin 1990-luvun laman aikaan.

Valtiovarainministeriön juuri julkaiseman suhdannekatsauksen mukaan Suomen työttömyysaste nousee tänä vuonna yhdeksään prosenttiin.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.