8.10.2009 12:41
Yrityksille on tullut tämän vuoden tammi–syyskuussa noin kolmannes enemmän uusia maksuhäiriömerkintöjä kuin viime vuonna vastaavan aikaan, kertoo Suomen Asiakastieto Oy.
Maksuhäiriöisiä yrityksiä on nyt kaikkiaan 10,5 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.
Myös konkurssiin haettuja yrityksiä on nyt noin kolmannes enemmän. Syyskuussa niiden määrä kuitenkin pieneni useilla toimialoilla, jopa pahimmin kärsineellä rakennusalalla.
Kuluttajille uusia maksuhäiriömerkintöjä on tullut noin 20 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Maksuhäiriömerkintöjä on nyt 305 000 suomalaisella eli lähes kahdeksalla prosentilla aikuisväestöstä.
Suomen Asiakastiedosta muistutetaan, että vanhoihin luottotietoihin ei kannata luottaa, koska kuluttajien ja yritysten maksukyky on voinut muuttua nopeasti. Luotonmyöntäjän kannattaa siis selvittää asiakkaan taloudellinen kunto mahdollisimman kattavasti.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Kaupunki | Päivitetty 14:11
Ulkomaat | Julkaistu 16:10
Kotimaa | Päivitetty 13:42
Politiikka | Julkaistu 14:55
Ulkomaat | Julkaistu 14:53