sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Lakkautettavan Kemijärven tehtaan hyvä tulos yllätti Pekkarisen

1.11.2007 11:33 | Päivitetty: 1.11.2007 18:53

storaenso

Stora Enson tehdas Kemijärvellä.

Stora Enson tehdas Kemijärvellä.

Kemijärvi. Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen (kesk) aikoo selvityttää Kemijärven sellutehtaan todellisen kannattavuuden. Kemijärvellä torstaina vieraillut Pekkarinen sanoo yllättyneensä laskelmista, joitten mukaan Stora Enson lakkautuslistalle kuuluvan tehtaan tulos on arveltua paljon parempi.

Pekkariselle esiteltyjen tilinpäätösasiakirjojen perusteella sellutehdas on vuosina 2001–2005 pönkittänyt konserniavustuksina Storan Enson muita tehtaita lähes 70 miljoonalla eurolla.

Yllätyksenä tuli myös tieto Kemijärven rantaan kertyneestä isosta jätealtaasta, jonka kohtalo huolettaa kaupunkilaisia. Pekkarinen korosti, että vastuu ympäristövelvoitteista on Strora Ensolla senkin jälkeen kun yhtiö on lopettanut sellutehtaan toiminnan.

Stora Enso ilmoitti viikko sitten, että se lopettaa Kemijärven tehtaan ensi kesäkuun loppuun mennessä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.