sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Langattomalla laajakaistalla valtava kysyntä

10.3.2008 21:34

Anne Vatén / HS

DNA:n kämmenkokoinen modeemi.

DNA:n kämmenkokoinen modeemi.

Puhelinyhtiöt ovat saaneet uuden hittituotteen. Suomalaiset hankkivat nyt innolla laajakaistaliittymiä, jotka toimivat 3g-puhelinverkossa kiinteään kuukausihintaan riippumatta paljonko tietoa lataa.

Yhteyttä käytetään usein "mokkulalla" eli kämmenkokoisella modeemilla, joka liitetään kannettavan tietokoneen usb-porttiin.

Etupäässä kannettaviin tietokoneisiin tarkoitetut 3g-laajakaistaliittymät ovat käyneet loistavasti kaupaksi. Näin kertovat kaikki operaattorit, vaikkeivät haluakaan paljastaa tarkempia myyntilukuja.

"Meillä on 1,3 miljoonaa asiakasta ja uskomme, että DNA:n mokkulan käyttäjien määrä nousee kymmeneen prosenttiin tästä tämän vuoden aikana", Tiuraniemi sanoo.

"Eräs meidän kilpailijamme ennusti, että tänä vuonna myytäisiin 200 000 mobiililaajakaistaliittymää Suomeen. Meidän näkemyksen mukaan se kuulostaa hyvinkin realistiselta, jos ei jopa vähän konservatiiviselta", Elisan Lehti sanoo. Asiaan on vaikuttanut 3g-verkkojen nopeutuminen: nyt liittymät yltävät jo usean megabitin sekuntinopeuteen.

Laitteen menestys on kiistaton, mutta teleoperaattorit kiistelevät parhaillaan siitä, pitäisikö langattomaan verkkoyhteyteen käytetyn laitteen nimi kirjoittaa pienellä vai suurella alkukirjaimella.

DNA on käyttänyt mokkula-sanaa markkinoinnissaan erittäin näkyvästi. Se jätti lokakuussa Patentti- ja rekisterihallitukseen (Prh) anomuksen, jolla se hakee sanaa tavaramerkikseen.

Jos hakemus menee läpi, se mitä luultavimmin estää kilpailijoita mainostamasta omia laajakaistapalveluitaan mokkula-sanalla. Ainakaan Elisa ei tästä ajatuksesta pidä.

Se jätti tammikuussa Patentti- ja rekisterihallitukseen oman hakemuksensa, jolla se anoo, että mokkula-sanasta tehdäänkin Elisan tavaramerkki. Näin se yrittää estää kilpailijaa omimista mieleenpainuvaa termiä itselleen.

Elisa ei ole käyttänyt sanaa mainonnassaan, mutta haluja ilmeisesti olisi. Tuotejohtaja Panu Lehti yhtiöstä sanoo, että mokkula on kuvannut pientä teknistä härveliä jo ennen kuin DNA teki siitä mainoskampanjansa ytimen.

"Kyllähän se suomalainen puhekielisana on ollut jo pitkään. Sillä on tarkoitettu eri asioita. Itse olen puhunut mokkulasta pienenä teknisenä laitteena", Lehti sanoo.

DNA:n toimitusjohtaja Riitta Tiuraniemi on eri mieltä. "En minä ainakaan ole käyttänyt mistään muusta esineestä nimeä mokkula", hän sanoo.

"Siinä yhteydessä, jossa sanaa nyt käytetään, se on otettu käyttöön DNA:n kampanjan jälkeen. Nyt se mokkula yhdistetään nimenomaan DNA:n tuotteeseen ja palveluun", lakiasiainjohtaja Asta Rantanen samasta yhtiöstä täydentää.

TeliaSoneran tuotekehitysjohtaja Pasi Mehtonen on asiassa lähempänä Elisan kuin DNA:n näkemystä.

"Tökkeli ja mokkula ovat sellaisia sanoja, jotka ovat pyörineet ainakin alan ihmisillä yleiskielessä tämäntyyppisten laitteiden ympärillä jo aika pitkään."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.