8.12.2009 14:37 | Päivitetty: 8.12.2009 15:58
Lomaliitto menee konkurssiin ja irtisanoo kaikki yli 200 työntekijäänsä. Lomaliitto omistaa mm. Hotelli Korpilammen Espoossa.
Tuettuja hotelli- ja kylpylälomia tarjonnut Lomaliitto hakeutui tiistaiaamuna konkurssiin. Työttömäksi jää yli 200 työntekijää ja usean jo loman varanneen asiakkaan loma saattaa olla vaarassa.
Lomaliiton hallituksen puheenjohtaja Timo Vallittu kertoo, että rahat yksinkertaisesti loppuivat. ”Asiakkaita oli liian vähän kustannuksiin verrattuna. Meillä oli siis puute käyttövaroista”, Vallittu sanoo.
Vallitun mukaan Lomaliitolla ei myöskään ollut vakuuksien puutteen takia mahdollisuuksia hankkia lisää lainaa.
Lomaliitto on järjestänyt muun muassa teemalomia ja kuntoremontteja vähävaraisille perheille. Lomaliitto saa avustusta Raha-automaattiyhdistykseltä ja jakaa avustusta eteenpäin perheille sosiaalisin perustein. Sen tunnetuimpia lomakohteita ovat muun muassa hotelli Korpilampi Espoossa, Savonlinnan Kylpyläkasino, Punkaharjun valtionhotelli ja kylpylähotelli Ylläs-Saaga.
Ylläs-Saagan toiminta jatkuu entisellään, koska siellä Lomaliitto on toiminut vain operaattorina. Sen sijaan muiden kohteiden toiminta on nyt vaakalaudalla. Päätöksen niiden tulevaisuudesta tekee konkurssipesä.
”Toivomme tietenkin, että pesä löytäisi toiminnalle jatkajan”, Vallittu sanoo.
Vallitun mukaan konkurssipesä päättää muutamien päivien kuluessa, kuinka käy jo varatuille lomille. Suosituimmissa hotelleissa, kuten Korpilammella, toiminta jatkunee ja lomat toteutunevat ainakin joulun ja uuden vuoden sesongin ajan, Vallittu arvelee.
Asiakkaita, jotka ovat jo varanneet lomansa Lomaliiton kautta, Vallittu kehottaa odottamaan konkurssipesän ratkaisua asiassa.
Lomaliitto aloitti toimintansa vuonna 1941. Sen taustalla ovat suuret ammattijärjestöt kuten SAK, Akava ja STTK.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi