sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Marimekko avaa verkkokaupan Yhdysvaltain markkinoiden valloittamiseksi

3.3.2011 11:18

Miikka Pirinen

Marimekko aikoo perustaa kansainvälisen verkkokaupan. Kauppa avaa ensimmäiseksi Yhdysvalloissa.

Marimekko aikoo perustaa kansainvälisen verkkokaupan. Kauppa avaa ensimmäiseksi Yhdysvalloissa.

Tekstiili- ja vaatetusyhtiö Marimekko vauhdittaa tunkeutumistaan Yhdysvaltojen markkinoille avaamalla verkkokaupan.

Yhtiön mukaan kauppa avautuu kesällä Yhdysvalloissa. Myöhemmin verkkokauppa on tarkoitus avata myös Suomessa ja muissa maissa.

Kyseessä on noin miljoonan euron investointi, yhtiö arvioi.

"Yhdysvallat on maailman merkittävin verkkokauppamarkkina, ja haluamme siksi avata nettikauppamme ensimmäiseksi juuri siellä", Marimekon toimitusjohtaja Mika Ihamuotila sanoo yhtiön tiedotteessa.

Marimekko kertoi loka–joulukuun tuloksensa jatkavansa kansainvälistymistään kuluvana vuonna. Etenkin asemaa Yhdysvalloissa on tarkoitus vankistaa.

Samassa yhteydessä Marimekko arvioi, että kansainvälistyminen tulee näkymään yhtiön kiinteiden kulujen kasvuna ja rasittamaan kuluvan vuoden tulosta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.