1.2.2008 14:02 | Päivitetty: 1.2.2008 15:39
New York. Maailman suurin ohjelmistoyhtiö Microsoft tarjoutuu ostamaan internetyhtiö Yahoon 44,6 miljardilla dollarilla eli 30 miljardilla eurolla.
Hintaa voi pitää ruhtinaallisena, sillä Microsoft on valmis maksamaan Yahoon osakkeesta 62 prosenttia yhtiön torstaista päätöskurssia korkeamman hinnan.
Yahoon sivustolla vierailee 500 miljoonaa kävijää kuukaudessa. Liikenteen määrällä mitattuna se on maailman suurin internet-palvelu.
Yahoo on eräänlainen ”tiedon tavaratalo”, jonka tarjontaan kuuluu hakukone, aihepiireittäin lajiteltujen verkkosivujen hakemisto, sähköposti, karttapalvelu, pikaviestiohjelma ja monenlaisia muita ilmaispalveluita.
Samanlainen tarjonta on myös Microsoftilla ja Googlella, jotka ovat Yahoon pahimpia kilpailijoita.
Saman katon alla Microsoft ja Yahoo voisivatkin yhdistää voimansa taistelussa verkon mainosrahoista.
Tällä hetkellä leijonanosan verkon mainostuloista käärii Google, jonka hakupalvelu on paljon suositumpi kuin Yahoon ja Microsoftin. Tiedon hakemista verkosta kutsutaan puhekielessä ”googlaamiseksi”.
Yahoon palveluilla on paljon käyttäjiä eritoten Yhdysvalloissa, mutta yhtiötä on viime vuosina moitittu innovatiivisuuden puutteesta.
Tiistaina Yahoo ilmoitti antavansa potkut tuhannelle työntekijälle, koska yhtiön mainostulot osoittavat tyrehtymisen merkkejä maailman taloustilanteen heikkenemisen johdosta.
Tänään perjantaina yhtiö ilmoitti myös, että sen pitkäaikainen pääjohtaja Terry Semel jättää yhtiön hallituksen. Semel jäi pois pääjohtajan tehtävästä viime kesäkuussa, kun toinen yhtiön perustajista Jerry Yang palasi Yahoon johtoon.
Yahoo torjui Microsoftin tarjouksen 11.2.2008
Lehti: Yahoo aikoo torjua Microsoftin ostotarjouksen 9.2.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi