10.9.2009 7:24 | Päivitetty: 10.9.2009 8:52
Naisista yli puolet ajattelee, että pärjätäkseen naisjohtajan täytyy olla "hyvä jätkä".
Neljännes naisjohtajista on kokenut sukupuolensa takia syrjintää työelämässä. Anna-lehden teettämän tutkimuksen mukaan naisjohtajiin kohdistuva syrjintä on paljon yleisempää kuin naisiin kohdistuva syrjintä muuten.
Naisista keskimäärin 16 prosenttia ja miehistä 5 prosenttia kertoo kokeneensa työelämässä sukupuolisyrjintää.
Naisista yli puolet ajattelee, että pärjätäkseen naisjohtajan täytyy olla "hyvä jätkä". Miehistä näin ajattelee neljäsosa.
80 prosenttia naisista kokee, että miehen on helpompi saada palkankorotus kuin naisen. Lähes yhtä moni nainen katsoo, että naisen täytyy olla miestä pätevämpi saadakseen nimityksen johonkin tehtävään.
Miesvastaajista vain alle kolmannes on tätä mieltä.
”Tulosten perusteella vaikuttaisi sille, että miehillä on jopa hieman liian positiiviset kuvitelmat siitä, millainen on naisen todellinen asema työelämässä. Tasa-arvosta puhutaan paljon, mutta käytännön tasolla sen toteutumisessa on vielä paljon työtä tehtävänä”, sanoo IROResearch Oy:n tutkimusjohtaja Tomi Ronkainen.
Melko samaa mieltä naiset ja miehet ovat tutkimuksen mukaan siitä, että naiset eivät halua pyrkiä yrityksen johtotehtäviin yhtä usein kuin miehet. Lisäksi sekä naisista että miehistä vain harvat ovat sitä mieltä, että miehet sopivat johtotehtäviin paremmin kuin naiset.
Tutkimusyhtiö IROResearchin tutkimukseen vastasi 500 naista ja 500 miestä.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi