sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Naisopiskelijat tyytyisivät pienempään palkkaan kuin miehet

8.5.2009 22:00

Ville Männikkö

Nais- ja miesopiskelijoiden odotukset palkoista eroavat merkittävästi.

Nais- ja miesopiskelijoiden odotukset palkoista eroavat merkittävästi.

 Opiskelijanaisten kuukausipalkkaodotukset ovat satoja euroja alhaisempia kuin miehillä, selviää Konsulttiyhtiö Universumin tekemästä selvityksestä. Toivotun palkan eroksi tulee nais- ja miesopiskelijoiden välillä lähes 2 700 euroa vuodessa.

Universumin nuorille ammattilaisille tekemän kyselyn perusteella palkkaero naisten ja miesten välillä näyttää toteutuvan myös työelämässä, jopa suurempana. Viime syksynä tehdyn kyselyn mukaan viitisen vuotta työssä olleet, kauppa- tai teknistä alaa opiskelleet miehet ansaitsevat kuussa 780 euroa naiskollegoitaan enemmän. Vuodessa se tekee jo lähes 10 000 euroa suuremman palkkapussin.

Suurimmat erot kauppatieteitä opiskelevien nuorten palkkatoiveissa ovat rahoituksen ja kansainvälisen liiketoiminnan aloilla.

Pienin ero odotetun palkkapussin suuruudessa on liikkeenjohdossa ja laskentatoimessa. Näilläkin aloilla opiskelijanaiset olisivat valmiit tyytymään noin 250 euroa miehiä pienempään tilipussiin.

Tekniikan alan opiskelijoilla naisten ja miesten odotukset palkoista eivät eroa niin paljon kuin kaupallisella alalla.


Lue lauantain lehdestä, miten väkeä vähentäneiden yritysten suosiolle kävi opiskelijoiden keskuudessa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.