23.10.2009 15:36
Nokia ja Apple saattavt viipyä pitkään oikeussaleissa.
Helsinki/San Francisco. Nokian ja Applen patenttikiistaa saatetaan puida oikeudessa useita vuosia, analyytikot arvioivat. Esimakua saatiin Nokian ja puolijohdeyhtiö Qualcommin viime vuonna sopimasta patenttiriidasta, jota ehdittiin käsitellä eri oikeusistuimissa yli kolme vuotta.
Nokia haastoi torstaina Applen oikeuteen Yhdysvalloissa, koska katsoo Applen iPhonen rikkovan useita Nokian patentteja. Kanne koskee kymmentä Nokian patentoimaa gsm-, umts- ja wlan-teknologiaa, joita on Nokian mukaan käytetty luvatta kaikissa Applen iPhone-malleissa siitä asti, kun ensimmäinen iPhone julkistettiin vuonna 2007.
MKM Partners -yhtiön analyytikko Tero Kuittinen arvioi, että Nokialla on todennäköisesti vahvat perusteet kanteelleen. Hän huomautti, että monet matkapuhelinalalle ilmaantuneet uudet valmistajat eivät ole aluksi maksaneet kaikkia lisenssimaksuja, vaikka ovat rakentaneet tuotteitaan muiden aiemmin kehittämien standardien varaan.
"Useat aasialaiset yhtiöt alkoivat maksaa gsm-lisensseistä vasta vuosia sen jälkeen, kun alkoivat valmistaa gsm-puhelimia", Kuittinen sanoi.
Apple kuuluu uusiin tulokkaisiin, sillä se on kehittänyt iPhonea vasta muutamia vuosia. Nokia taas laskee käyttäneensä kahden vuosikymmenen aikana 40 miljardia euroa tutkimukseen ja tuotekehitykseen, joiden tuloksista Apple on Nokian mielestä hyötynyt ilmaiseksi.
Yhteiset standardit ovat matkapuhelinalalla välttämättömiä, ja siksi on tavallista, että eri valmistajat käyttävät lisenssisopimuksilla ristiin toistensa patentteja. Nokia kertoo tehneensä jo 40 yhtiön kanssa lisenssisopimukset samoista patenteista, joita Apple sen mukaan käyttää luvatta.
Nokia ei täsmentänyt, kuinka isoja korvauksia se Applelta vaatii. Apple taas ei halunnut kommentoida asiaa.
Markkinoilla arveltiin, että kyse ei olisi Nokian tuloksen kannalta kovin merkittävistä summista, vaikka Apple tuomittaisiinkin korvaukseen.
Riita saattaa ratketa myös samantapaiseen sopimukseen kuin Nokia teki Qualcommin kanssa. Silloin Nokia voisi saada käyttöönsä esimerkiksi Applen iPhone-laitteiden kosketusnäytöissä käytettyä teknologiaa.
Nokia haastaa Applen oikeuteen 22.10.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi