9.9.2010 13:16
Pariisi. Maailmantalouden toipuminen näyttää olevan hitaampaa kuin aiemmin odotettiin, arvioi taloudellinen yhteistyöjärjestö OECD. Sen mukaan hallituksilta saatetaan tarvita ylimääräisiä elvytystoimia, jos ilmiö pitkittyy.
Talousjärjestön ennusteen mukaan johtavien teollisuusmaiden bruttokansantuote kasvaa toisella vuosipuoliskolla 1,5 prosenttia eli hieman hitaammin kuin aiemmin arvioitiin. Epävarmuus on lisääntynyt, mutta raportin mukaan on kuitenkin epätodennäköistä, että maailmantalous suuntaisi takaisin taantumaan.
Talouskasvu hidastuu vuoden loppua kohden. Yhdysvaltain talous kasvaa ennusteen mukaan kuluvalla neljänneksellä 2 prosenttia ja vuoden viimeisellä neljänneksellä 1,2 prosenttia.
Euroopan talouden veturille Saksalle järjestö ennustaa vain 0,7 prosentin kasvua kuluvalla neljänneksellä. Kasvu pysyy edelleen vahvana suurissa, kehittyvissä talouksissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi