17.9.2008 11:15 | Päivitetty: 17.9.2008 11:27
Kansanedustaja Jutta Urpilainen vaati hallitusta ottamaan kantaa asuntolainojen koronnostoon.
Pankkien pyrkimys päästä yksipuolisesti muuttamaan yksityishenkilöiden lainojen ehtoja herätti kipakan sananvaihdon eduskunnan jatkaessa budjettikeskusteluaan keskiviikkoaamuna.
Suurin oppositiopuolue Sdp vaati pääministeri Matti Vanhaselta (kesk) ilmoitusta, että hallitus ei hyväksy tällaista. Vanhanen ei sitä suostunut antamaan.
Hallituksen on hyvin yksiselitteisesti torjuttava suunnitelmat ”siirtää kansainvälisen rahoituskeinottelun laskut suomalaisten asuntovelallisten maksettaviksi”, Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen sanoi.
Vanhanen ei ensin vastannut lainaehtojen muuttamista koskevaan kysymykseen vaan totesi, että lainojen viitekorkojen nousu tietysti heijastuu myös asuntovelallisten lainakorkoihin.
Tarja Filatovin (sd) kovisteltua Vanhasta tämä sanoi, ettei hallitukselle ole tehty ehdotusta lainaehtojen yksipuolisesta muuttamisesta ja että jos tehdään, hallitus paneutuu asiaan.
Saatuaan hallituksen aitioon asiaa koskevan tiedotteen Vanhanen arveli, että pankit eivät pyrikään muuttamaan vanhojen asuntolainojen ehtoja eivätkä ehdota lainmuutosta, vaan mahdollisuus yksipuoliseen lainaehtojen muuttamiseen sisältyisi vain uusiin lainasopimuksiin.
Vanhanen otti vielä yhteen Eero Heinäluoman (sd) kanssa. Kansalaisten taloutta kohtaan tunteman epäluottamuksen hälventämiseksi Heinäluoma vaati selvää julistusta, että hallitus ei hyväksy pankkien suunnitelmaa.
Vanhanen puolestaan syytti oppositiota vääristellyn mielikuvan levittämisestä, kun kerran vanhoihin lainoihin ei mitään ehdotetakaan.
”Tällaisella juuri lisätään sitä luottamuspulaa, jota on!”
”Hallitus hyväksyy Pankkiyhdistyksen linjan”, Heinäluoma päätteli.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Kaupunki | Julkaistu 8:59
Ulkomaat | Päivitetty 9:05
Urheilu | Julkaistu 9:48