keskiviikko 10.2.2010 | Ella, Elina  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Ruotsi suurensi maan talouden kasvuennustetta

9.11.2009 14:11

tukholma. Ruotsin valtiovarainministeri korotti ennustettaan Ruotsin bruttokansantuotteen kasvuksi tälle ja ensi vuodelle.

Valtiovarainministeri Anders Borgin mukaan Ruotsin hallitus ennakoi, että maan bruttokansantuote (bkt) eli Ruotsissa tuotettujen tavaroiden ja palveluiden arvo supistuu tänä vuonna 4,9 prosenttia ja kasvaa ensi vuonna tasan kaksi prosenttia.

Aiemman viime syyskuussa julkaistun ennusteen mukaan Ruotsin hallitus odotti, että Ruotsin bkt supistuu tänä vuonna 5,2 prosenttia ja kasvaa ensi vuonna 0,6 prosenttia.

Borgin mukaan kaikkien huonoimmat ajat alkavat päättyä maailman suurissa talouksissa.

"On syitä, minkä vuoksi voimme suhtautua optimistisemmin Ruotsin talouden kehitykseen", Borg sanoi.

Ruotsin ja Suomen talouden rakenteet muistuttavat paljon toisiaan. Kummankin maa talous tukeutuu vientiteollisuuteen.

Joillakin talouden toimialoilla kuten metsäteollisuudessa Ruotsi on viime vuoden aikana hyötynyt siitä, että maan valuutan kruunun ulkoinen arvo on heikentynyt.

Kruunun heikentyminen on tehnyt ruotsalaisista vientitavaroista maailmanmarkkinoilla edullisempia kuin suomalaisista, euroissa hinnoitelluista vientitavaroista.

Maailmankaupan asteittaisen elpymisen pitäisi vähitellen näkyä Ruotsin ja Suomen kaltaisten talouksien kehityksessä lähiaikoina.

Syyskuun julkaistun Suomen valtiovarainministeriön ennusteen mukaan Suomen bkt supistuu tänä vuonna 6,0 prosenttia ja kasvaa ensi vuonna 0,3 prosenttia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.