14.2.2008 18:15
Ravintoterapeutti Milla Härkönen Marttaliitosta kehottaa välttämään einestuotteita, jos haluaa säästää.
Elintarvikkeiden, alkoholijuomien ja polttonesteiden kallistuminen sekä korkojen nousu kiihdyttivät inflaatiota tammikuussa. Myös ravintola- ja kahvilahinnat nousivat.
Inflaatio eli kuluttajahintojen nousu kiihtyi tammikuussa Suomessa 3,8 prosenttiin. Vielä joulukuussa inflaatio oli 2,6 prosenttia.
Ruuan vaikutus inflaatiovauhdin kiihtymisestä oli 0,8 prosenttiyksikköä ja polttoaineiden noin yhden prosenttiyksikön.
Ruuan hintaa nosti se, että elintarviketeollisuus sai neuvoteltua kaupan kanssa etenkin raaka-aineiden hinnannoususta tulleen korotuspaineen vähittäismyyntihintoihin.
Viime aikoina erityisesti viljan hinta on noussut voimakkaasti. Kaupoissa eniten kallistuivat vilja-, maito- ja lihatuotteet.
Teollisuus neuvottelee myyntihinnoistaan kaupan kanssa kolme kertaa vuodessa. Seuraavan kerran korotuksia on tulossa toukokuussa.
Paineet nostaa hintoja ovat kovat, sanoo HK Ruokatalon toimitusjohtaja Jari Leija.
Ruuan osuus kulutusmenoista Suomessa on runsaat kymmenen prosenttia.
Eniten ruokakuluissa säästää, kun välttää valmiita elintarvikkeita ja pyrkii miettimään etukäteen, mitä kaupasta ostaa, neuvoo Marttaliiton kehittämispäällikkö Milla Härkönen.
Inflaatiota mitataan hintakorilla 14.2.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi