2.9.2010 11:14 | Päivitetty: 2.9.2010 16:40
Sanomalehtipaperin tuottaminen on viime vuosina ollut metsäyhtiöille rajusti tappiollista.
Paperiyhtiö Stora Enso kiistää, että se neuvottelisi Holmenin ja Norske Skogin kanssa yhteisestä sanomalehtipaperin tuotantoon keskittyvästä yrityksestä.
Helsingin Sanomille kuitenkin vahvistettiin, että välipuheita on pidetty. Osapuolet keskustelivat yhteisyrityksestä viime keväänä, mutta puheet katkesivat ennen kesälomia.
Kaupankäynti kaikkien kolmen yhtiön osakkeilla on keskeytetty pörssissä, koska Helsingin Sanomat kertoi aamulla, että yhtiöt suunnittelevat yhteisyritystä.
”Norske Skog on usein lausunut alalla olevan tarvetta rakennejärjestelyihin, ja yritys on halukas olemaan mukana sellaisissa aloitteissa”, Norske Skog ilmoitti puolestaan tiedotteessaan puoliltapäivin. Yhtiö jatkoi, ettei se halua kommentoida strategisiin järjestelyihin liittyviä spekulaatioita.
Holmen tiedotti Stora Enson tapaan, että mitään keskusteluja asiasta ei ole käyty, raportoi STT.
Ennen keskeytystä Norske Skogin osakkeen arvo nousi Oslon pörssissä lähes viidenneksen. Tukholmassa noteerattavan Holmenin A-osake nousi yli neljä prosenttia ja B-osake kuusi prosenttia. Stora Enson osakkeen kurssi ehti aamun aikana nousta Helsingin pörssissä neljä ja puoli prosenttia.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi