8.9.2009 19:04
Kim Lindblom (vas), Mauno Tuominen, Niko Asposalo ja Heli Mäkinen työpisteissään Lemminkäisen toimitiloissa. Yritys muutti vastikään Pasilasta Salmisaareen uusiin tiloihin.
Suomalaiset asuvat eurooppalaisessa vertailussa ahtaasti, mutta meikäläisten työtilat ovat sitäkin väljemmät. Suomalaisella toimistotyöntekijällä on keskimäärin 23 neliömetrin verran työtilaa eli lähes kymmenen neliömetriä enemmän kuin eurooppalaisella valkokauluskollegallaan.
Ahtaimmat työoltavat on lontoolaisella konttorirotalla, 11 neliömetriä, kertoo kiinteistöalan konsulttiyrityksen DTZ:n selvitys.
Vaikka suomalainen toimistoväki voi vielä nauttia väljyydestä, tulevaisuus voi olla ahtaampi. Taantuma ajaa yritykset tehostamaan myös tilankäyttöään, minkä vuoksi ne muuttavat nyt mieluusti pienempiin tiloihin.
Kiinteistöyhtiö Catellan toimitusjohtajan Michael Schönachin mukaan on nähtävissä, että yritykset ovat järkiperäistämässä ja karsimassa kaikkea ylimääräistä, myös työtilojaan. "Yritykset muuttavat uusiin pienempiin tiloihin", hän sanoo.
Vanhoista, sokkeloisista tiloista muutetaan mieluummin uusiin avokonttoreihin, joissa on nokkaa päälle laskettuna vähemmän tilaa kuin aikaisemmissa työtiloissa. Uusi ilmiö on sekin, että yritysten lomauttaessa ja irtisanoessa väkeään tyhjäksi jäävät tilat pannaan vuokralle.
"Tätä ilmiötä ei nähty koko 2000-luvun aikana. Monelle se on vähän häveliäs tilanne, eikä siitä haluta hirveästi puhua", Schönach sanoo.
Pääkaupunkiseudulla on nyt tyhjillään toimistotilaa enemmän kuin koskaan ennen, lähes miljoonan neliömetrin verran. Eniten tyhjyyttään kolisevat toimistot vanhoilla alueilla kuten Pitäjänmäellä, Vallilassa, Sörnäisissä ja Hakaniemessä.
Kesän mittaan tyhjän toimitilan määrä on noussut selvästi myös upouusissa "toimistopuistoissa", kuten Keilaniemessä, Leppävaarassa ja Vantaan Aviapoliksessa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Ulkomaat | Julkaistu 0:59
Kotimaa | Päivitetty 0:11
Ulkomaat | Julkaistu 19:23