sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Tallinkin johtajien risteilystä ilmoitus poliisille

8.11.2006 8:17

Leif Rosas

Silja Symphony Kustaanmiekan salmessa.

Silja Symphony Kustaanmiekan salmessa.

Ruotsalaisia merimiehiä edustava ammattiliitto SEKO aikoo tehdä poliisille ilmoituksen Tallinkin johtajien käytöksestä Silja Symphonylla pari viikkoa sitten.

Asiasta kertoi SEKO:n puheenjohtaja Janne Rudén ruotsalaisen TV4-kanavan haastattelussa.

SEKO:n edustajien mukaan Tallinkin johto oli kieltäytynyt lähtemästä baarista sen sulkeuduttua, ja alkanut tämän jälkeen tarjoilla juomia itselleen. Johtajat olivat SEKO:n mukaan joutuneet myös käsirysyyn henkilökunnan kanssa

Väitteiden mukaan sikareita halunneet johtajat lisäksi muun muassa herättivät henkilökunnan yöllä, ja vaativat päästä kauppaan.

Kun henkilökunta ei ollut toteuttanut johtajien toivetta, oli laivan työntekijöiden sanottu olevan "Tallinkin piikoja, joiden pitää totella käskyjä".

Tallinkin Suomen toimitusjohtaja Keijo Mehtonen myönsi TV4:n haastattelussa, että risteilyllä on mahdollisesti voinut olla joitain erimielisyyksiä henkilökunnan kanssa, mutta ne ovat johtuneet kielivaikeuksista ja kulttuurieroista.

Muuten Tallinkin johto on kiistänyt syytökset. Mehtosen mukaan asia on kuitenkin yhteisellä päätöksellä siirretty käsiteltäväksi yhtiön sisällä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.