23.4.2009 9:51
Toimihenkilöunionissa (TU) ei yllätytty Stora Enson ilmoituksesta vähentää 2 000 johtajaa ja toimihenkilöä.
"Tämä oli sillä tavalla odotettu ilmoitus, että olisin ihmetellyt, jos Jouko Karvinen olisi malttanut olla hiljaa tässä yhteydessä", TU:n metsäteollisuuden sopimusalavastaava Jukka Hämäläinen puuskahtaa.
"Aika kova linja tämä on työnantajalta ja kovaa politiikkaa", Hämäläinen sanoo.
Hämäläisen mielestä valtion pitäisikin Stora Enson suurena omistajana korjata politiikkaansa ja ottaa mallia esimerkiksi Ruotsista.
"Meillä on niin monta esimerkkiä tästä kovasta politiikasta ollut, Summat, Kemijärvet – Voikkaasta lähtien."
Toimihenkilöunionin mielestä uusimmat väenvähennykset kertovat siitä, että Stora Ensoa johdetaan "vanhakantaisella isännän äänellä ja sanelupolitiikalla".
"Nyt pitäisi luoda uskoa tulevaisuuteen ja kehittää uutta. Pitäisi ottaa valtiovalta ja henkilöstöliitot yhteiseen pöytään ja lähteä kehittämään alaa yhdessä. Tosin niin olisi pitänyt tehdä jo ajat sitten", Hämäläinen sanoo.
"Varsinkin nyt, kun on näin vakava tilanne ympäri maailman, ei viisaus löydy vain yhdeltä mieheltä, enkä usko että se löytyy Karviseltakaan."
Ministerit: Metsäteollisuuden tilanne erittäin vakava 23.4.2009
Stora Enson rajut säästöt iskevät 2 000 työntekijään 23.4.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi