sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Tuontikiellolla enemmän poliittista kuin taloudellista merkitystä

14.7.2010 22:41

Maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttilan (kesk) mielestä kriisi osoittaa, että poliitikkojen ja yritysten pitää arvioida uudelleen kauppasuhteitaan itänaapuriin.

"Venäjän suunta on meille elintärkeä. Sen eteen tarvitsee nähdä enemmän vaivaa ja suhteiden hoitoa. Nämä asiat eivät hoidu EU:n kautta. Se on puutullien kautta nähty. Nämä pitää hoitaa suoraan", Anttila sanoi keskiviikkoiltana.

Hän sai kuulla tuotantolaitosten väitetyistä puutteista jo tiistaina.

"Parhaillaan selvitämme elinkeinoelämän kanssa, onko tällaisia ongelmia olemassa. Jos sieltä löytyy jotain, ne pitää selvittää."

Tuontirajoitukset voivat kertoa myös siitä, että Venäjä haluaa edistää omaa, kotimaista ruoantuotantoaan, arvioi tutkimusjohtaja Markku Kangaspuro Aleksanteri-instituutista.

"Venäjä on tunnetusti maa, joka on täynnä byrokratiaa. Jos kirjallisesti säännöt syynätään läpi, voi olla, että yksikään toimija ei läpäise vaatimuksia", Kangaspuro sanoo.

Venäjän presidentti Dmitri Medvedev saapuu Suomeen ensi viikolla.

Anttila ja Kangaspuro eivät näe, että sulun ajoituksella olisi mitään tekemistä valtiovierailun kanssa.

Elintarvikkeiden ja muiden kulutushyödykkeiden tuontikiellot ovat olleet pitkään Venäjän politiikan keinoja.

Toukokuussa 2007 Venäjän tulli määräsi suomalaisen siipikarjan tuontikieltoon salmonellaepäilyn takia. Tulli esti tuonnin muutamiksi viikoiksi.

Tilanne laukesi heinäkuun puolivälissä, kun Evira oli ollut yhteydessä Venäjän ylimpiin viranomaisiin Moskovassa. He uskoivat selvityksiä, joiden mukaan Suomessa valvotaan salmonellaa tiukasti.

Hyvässä muistissa on muun muassa kiista puolalaisesta sianlihasta vuonna 2006. Venäjä ryhtyi testaamaan puolalaislihaa sen jälkeen, kun entinen neuvostomaa oli liittynyt Euroopan unioniin. Syyksi tuontikieltoon kerrottiin, ettei liha täytä hygieniavaatimuksia. Kiistaa soviteltiin lopulta EU-tasolla.

Vuonna 2007 Venäjä esti puolestaan virolaisten maitotuotteiden tuonnin niin sanotun pronssisoturikiistan aikana.

Viime vuonna suurennuslasin alla olivat liettualaiset maidontuottajat. Maiden suhteet ovat olleet jännitteiset Liettuan liityttyä EU:hun.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.