21.9.2011 11:17
Jutta Urpilainen Keskuskauppakamarin Suuri Veropäivä 2011-tapahtumassa Helsingissä, kekiviikkona.
Hallitus on tehnyt varasuunnitelmia valmistautuakseen euroalueen kriisin nopeaan kärjistymiseen. Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd) vahvisti asian keskiviikkoaamuna.
"Kyllä meillä on tietenkin erilaisia suunnitelmia ja varautumista olemassa, ja pitääkin olla. Olisi vastuutonta, jos ei olisi. Mutta nyt kannattaa elää oikeastaan päivä kerrallaan, koska tämä kansainvälinen taloustilanne muuttuu ja heilahtelee", Urpilainen sanoi puhuttuaan Keskuskauppakamarin veroseminaarissa Helsingissä.
Hän ei kertonut, millaisia suunnitelmat ovat. Taloussanomien mukaan niihin voisi kuulua varautumista pankkien pääomittamiseen.
Toistaiseksi euromaat ovat keskittyneet kriisivaltioiden, viimeksi Kreikan, tukemiseen. Arvelut Kreikan joutumisesta velkasaneeraukseen voimistuvat kuitenkin päivä päivältä. Mikäli Kreikka jättää velkansa maksamatta, varsinkin Ranskan ja Saksan pankit kärsivät suuria tappioita. Se voi sekoittaa rahoitusmarkkinat pahanpäiväisesti.
Keskustan puheenjohtaja Mari Kiviniemi syytti toissa viikolla hallitusta valmistautumattomuudesta Kreikan romahtamiseen. Eilen keskusta vaati eduskunnassa maata velkasaneeraukseen. Toinen oppositiopuolue perussuomalaiset näki väistämättömänä, ettei Kreikka suoriudu veloistaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi