sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Urpilaisen salainen ase kokouksessa: Värilliset pallerot

12.7.2011 16:36

Juha ROININEN

Jutta Urpilaisen esitystä euroryhmän kokouksessa tehosti A4-paperi, jolle pääkohdat oli ryhmitelty erivärisiin pallukoihin.

Jutta Urpilaisen esitystä euroryhmän kokouksessa tehosti A4-paperi, jolle pääkohdat oli ryhmitelty erivärisiin pallukoihin.

Bryssel. Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen ensiosallistuminen euroryhmän kokouksessa alkoi euroryhmän puheenjohtajan Jean-Claude Junckerin erityishuomiolla.

"Puheenjohtaja Juncker käveli luokseni ja sanoi, että 'Jutta, me aloitamme sinusta'", Urpilainen kuvaili maanantaina lähes yhdeksän tuntia kestäneen maratonkokouksen alkua.

Erityishuomio johtui siitä, että Suomi pääsi pois niin sanotusta liiallisen alijäämän menettelystä eli EU-komission "mustalta listalta".

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Suomen taloudenpito on linjassa EU-sääntöjen kanssa.

Urpilainen käytti tilaisuutta hyväkseen ja esitteli samalla muiden euromaiden ministereille Suomen uuden hallituksen talouspoliittista ohjelmaa.

"Tässäkin mielessä oli hyvin ikimuistoinen kokouksen alku", Urpilainen kertoi toimittajille Brysselissä tiistaina.

Esitystä tehosti A4-paperi, jolle pääkohdat oli ryhmitelty erivärisiin pallukoihin.

Urpilainen kiitteli värien käytöstä opettajataustaansa. Mustavalkoisilla esityksillä ei ole samanalaista tehoa kuin värikkäillä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.