7.2.2010 8:00
Outi Antila aikoo toimia niin, että tärkeimmät asiat päätetään ministeriössä eikä työmarkkinajärjestöjen ja eläkeyhtiöiden neuvotteluryhmien äijäporukoissa.
Vakuutusosaston uusi ylijohtaja Outi Antila antaisi suomalaisille oikeuden olla töissä aina 70-vuotiaaksi asti. Nykyisin suomalaiset voivat jäädä työeläkkeelle 63–68 -vuotiaina, mutta Antilan mielestä työssä pitäisi olla oikeus jatkaa kaksi vuotta tätä pitempään.
"Eläkeiän ylärajan nosto 70 vuoteen yhdistettynä sopivan suuruiseen porkkanaan auttaisi jaksamaan töissä pitempään", sanoo sosiaali- ja terveysministeriön vakuutusosaston viikon vanha ylijohtaja. Porkkanalla Antila tarkoittaa sitä, että työeläke karttuisi 68–70 -vuotiaana niin paljon, että töissä kannattaisi myös taloudellisesti jatkaa.
Eläkeiän 63 vuoden alarajaa hän ei nostaisi, vaikka työnantajat ovat sitäkin vaatineet viime kuukausina eläkeneuvotteluissa. Eläkeneuvottelujen päämääränä on ollut nostaa suomalaisten keskimääräistä eläkeikää.
Antilan mielestä keskimääräistä eläköitymisen ikää nostaa Suomessa jo sekin, että ylärajaa nostetaan. Ne jotka haluavat ja jaksavat voivat jatkaa 70-vuotiaiksi.
Pelkkä ikärajojen rukkaaminen ei kuitenkaan riitä.
Antilan mukaa töissä jaksetaan vain, jos siellä viihdytään hyvien työskentelyolosuhteiden ansiosta. Tällöin sekä työnantaja että työntekijä joustavat ja pystyvät sopimaan työnkuvan muutoksista.
"Työnantajan pitää järjestää kevyempää, sopivaa työtä, ja työntekijän pitää puolestaan hyväksyä se. Palkan alentamisesta ei tällöin kuitenkaan saa olla kyse", Antila sanoo.
Lue uuden ylijohtajan Outi Antilan ensimmäinen haastattelu tänään kokonaisuudessaan Helsingin Sanomista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi