20.9.2009
Jan Vapaavuori
Asuntoministeri
Jan Vapaavuoren (kok) mielestä suomalaisia ei voi verottaa
asuntotulosta "eli siitä, että hän saa asua omassa asunnossaan".
"Yleinen oikeustaju ei ymmärrä sellaista. Vetoan yleiseen tuomarinohjeeseen: mikä ei ole oikeus ja kohtuus, ei voi olla lakikaan", Vapaavuori sanoo.
Verotutkijoiden mukaan omistusasumisen verotus on lievempää kuin vuokra-asumisen, ja tämä verotuki suosii asunnonomistajia.
Vuokra- ja omistusasumiskustannusten erotusta kutsutaan asuntotuloksi. Tutkijoiden mielestä asuntotulo on tärkein omistusasumisen verotuki.
"Toivon, että asuntotulosta puhuminen jää vain ekonomistien pohdinnan kohteeksi."
Peruskysymys omistusasumisen ja vuokralla asumisen verokohtelusta on Vapaavuoren mielestä hankalampi.
"Olisi hyvä, että molempia muotoja kohdeltaisiin neutraalisti keskenään. Jos olisi mahdollista aloittaa nollasta, niin olisi hyviä ja aitoja perusteluja sille, että verotus olisi täysin neutraalia."
Sellaista tilannetta ei Suomessa ole.
"Suomessa on 700000 taloutta, jotka ovat laskeneet taloutensa nykymallin mukaan. Siksi ei ole mahdollista muuttaa järjestelmää."
Kyse on eräänlaisesta "saavutetusta edusta".
"Lamasta noustaessa erilaisiin saavutettuihin etuihinkin täytyy valtiontaloudellisista syistä puuttua, mutta tämä on niin laajoja joukkoja koskeva asia, ettei se ole reaalista."
Oman asunnon luovutusvoittojen verottomuutta Vapaavuori puolustaa vielä innokkaammin.
Perustelu menee näin: koska ihmiset muuttavat useimmiten kalliimpaan asuntoon, mahdollinen myyntivoittovero vähentäisi muuttohalukkuutta ja työvoiman liikkuvuutta. Siksi voittoja ei tule verottaa niin kuin muita omaisuuden luovutusvoittoja.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi