maanantai 15.3.2010 | Risto  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

WinCapitan toiminnan laillisuus selvitetään

18.3.2008 8:16

Keskusrikospoliisi on käynnistänyt selvityksen siitä, onko sijoitusklubi WinCapitan toiminnassa kyse rahankeräyslaissa kielletystä pyramidipelistä, jolloin toimintaa olisi pidettävä rahankeräysrikoksena, vai mahdollisesti jostain muusta rikoksesta.

Selvitystä tehdään yhteistyössä sisäasiainministeriön ase- ja arpajaisyksikön kanssa.

Varsinaista esitutkintaa asiassa ei ole käynnistetty, sillä viime viikon loppuun mennessä poliisille ei ollut tehty yhtään rikosilmoitusta klubin toiminnasta. Esitutkinta on mahdollista aloittaa vasta, jos todetaan, että klubin toiminnassa on syytä epäillä rikosta.

Useat henkilöt ovat olleet yhteydessä poliisiin ja klubin toiminnasta on tullut runsaasti palautetta sekä kysymyksiä.

Äskettäin tapahtunut klubin toiminnan keskeytyminen on huolestuttanut klubiin sijoittaneita henkilöitä, jotka pelkäävät menettäneensä rahansa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.