23.3.2011 10:52
Maailman suurin vaateketju, espanjalainen Inditex on laajentunut ripeästi Kiinan ja Intian kasvaville vaatemarkkinoille.
Tämä näkyy tuloksessa: konsernin voitot kasvoivat viime vuonna 32 prosenttia 1,7 miljardiin euroon. Kyse on tammikuun 2011 lopussa päättyneestä tilivuodesta.
Suomessa Inditex tunnetaan muun muassa Zara-vaateketjustaan. Yhtiö sai alkunsa vuonna 1975, kun ensimmäinen Zara-myymälä avattiin Pohjois-Espanjassa. Nykyään yhtiöllä on yli 5 000 vaatemyymälää 77 maassa.
Viime vuonna yhtiö laajentui Intiaan ja Kazakstaniin.
Sijoittajia kuitenkin huolestuttaa yhtiön menestys kotimarkkinoilla ja lähialueilla. Espanjassa painitaan talousongelmien parissa ja työttömyys on yli 20 prosenttia. Säästötoimet ovat myös kutistaneet kuluttajien ostovoimaa Portugalissa ja Kreikassa.
Inditexin liikevaihto kasvoi viime vuonna 13 prosenttia 12,5 miljardiin euroon. Luku on laskettu paikallisissa valuutoissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi