|
HS.fi |
|
![]() |
|
|
NÄKÖKULMA
Yle vaarallisella tiellä28.11.2007 18:30 Ylen hallintoneuvosto teki torstaina päätöksen, joka on rahallisesti loppujen lopuksi pieni, mutta periaatteellisesti suuri. Aikaisemmin Yle on säästötoimiensa yhteydessä sanonut pikemmin lisäävänsä ja parantavansa palvelua, mutta nyt Yleisradio selkeästi ilmoitti vähentävänsä tarjontaa. Ei paljon, mutta eilinen päätös lopettaa tv-kanava Extra ja mahdollisesti yhdistää suomenkielinen ja ruotsinkielinen uutistoimitus olivat selvä linjanmuutos.
Vielä pari kuukautta sitten Yle ilmoitti torvet soiden panostavansa nuoriin, mutta nyt heiltä viedäänkin luvattu kanava, johon iso joukko nuoria oli juuri alkanut innolla tehdä ohjelmia. Lopetusuhan alla ollut ruotsinkielinen Extrem säilyi, mutta sen lakkauttamisen vaihtoehtona säästöt otetaan nyt Ylen uutistoimituksesta. Säästötoimiin ryhdyttiin, koska alkusyksystä tehdyn digitalisoinnin jälkeen ihmisten halu maksaa televisiolupamaksuja vähentyi dramaattisesti. Vielä syyskuussa näytti, että Yle saa ensi vuonna taloutensa tasapainoon aivan kuten hallintoneuvosto on määrännyt. Toisin kävi, sillä muun muassa tekstitysongelmien takia syys-lokakuussa 30 000 ihmistä jätti lupamaksunsa maksamatta. Budjetti olikin yhtäkkiä 10 miljoonaa euroa miinuksella.
Ilman uusia irtisanomisia Ylen talous tuskin tasapainottuu. Hallintoneuvoston puheenjohtaja Kimmo Sasi (kok) myöntääkin, että suomenkielisen ja ruotsinkielisen toimituksen yhdistämisestä ei ole merkittäviä säästäjä löydettävissä ilman henkilöstövähennyksiä. Mutta ei tässä vielä kaikki. Ylen toimitusjohtajan Mikael Jungnerin mukaan torstaina hallintoneuvoston päätettävissä oli noin viiden miljoonan säästöt, lopun viiden miljoonan säästöpaketin sisältöä ei ole vielä julkistettu. Jungnerin mukaan henkilöstölle esitetään lähiaikoina muun muassa matka- ja ylityökulujen leikkauksia. Ylen nykyinen toiminta näyttää poikkoilevalta ja lyhytjänteiseltä. Myös niin Ylen pomot kuin henkilökuntakin ovat varsin yleisesti äimistyneitä Jungnerin ja Hannu Olkinuoran johtaman hallituksen aivoituksista. Talossa kysytäänkin, mitä tämän kaiken taustalla on? Mihin kaksikko on viemässä Yleä? Nettiinkö? Jos taustalla on suuri viisaus, sitä he eivät ole ainakaan osanneet viestiä. Jos tarkoitus on ollut aiheuttaa luovaa sekamelskaa, niin ainakin sekamelska ilman luovuutta on toteutunut. Merkkinä tästä perjantai-itana monet Ylen uutiset eivät näkyneet vastalauseena säästötoimille.
Tulee mieleen vanha lentokonevertaus: jos koneen lentoa korjaa liian äkkinäisesti, voi kone sakata ja alkaa syöksykierre. Alustavien tietojen mukaan marraskuussa lupamaksujen lasku oli pysähtynyt ja lähtenyt jopa pieneen nousuun. Saa nähdä mihin suuntaan Ylen kapteenien korjausliike saa loppuvuodesta lupamaksuvirran kulkemaan. Pahoin pelkään, että ainakin nuorison halukkuus maksaa televisiolupansa on vähentynyt dramaattisesti. Lisää aiheesta:Toimitusväen ulosmarssi katkaisi Ylen ruotsinkieliset uutislähetykset 28.11.2007 Radio Extrem säilyy, televisiokanava Extra lopetetaan 27.11.2007 Jungner: Yle epäonnistui digisiirtymässä 28.11.2007 POIMINTAYle "ratkaisi" tekstitysongelmat 27.11.2007 Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi |
|