HS.fi

Brax toivoo uudistuspaineen pysyvän

17.5.2008 14:44 | Päivitetty: 17.5.2008 16:40

Mikkeli. Oikeusministeri Tuija Brax (vihr) toivoo, että paineet vaalirahoituslain uudistamiseen pysyvät yllä. Hänen mukaansa ei riitä, että vaalirahoitusilmoituksia nyt täydennetään, vaan lainsäädäntöä on oikeasti tiukennettava.

Brax torjuu heitot siitä, että ongelma hoidettaisiin vain nostamalla eurorajaa, jonka ylittävät tuet on kerrottava.

Tuoreiden lehtitietojen mukaan muun muassa liikemies Toivo Sukari olisi jakanut eri ehdokkaille tukea viime eduskuntavaaleissa yhteensä 50 000 euroa.

"Oleellista on kysyä, että jos näissä rahoissa ei ole mitään epäilyttävää, miksi niitä ei ilmoitettu", Brax sanoi STT:lle.

Hän muistutti, että tukea saa toki antaa ja vaikka useammallekin puolueelle. Lainsäädännön tehtävänä on turvata tukien julkisuus. Kun äänestäjät tietävät rahoista, he voivat myös seurata, ettei epäilyttäviä kytköksiä synny.

Äänestäjillä on oltava nämä tiedot heti vaalien jälkeen. Kauppakeskus Ideaparkia koskevat puheenvuorot kuulostavat nyt erilaisilta kuin ennen vaalirahajupakan syntyä, Brax vertasi.

Braxin tavoitteena on julkistaa ensi perjantaina suunnitelmat vaalirahoituksen uudistamistyöstä. Työhön ryhtyvä toimikunta on paria jäsentä vaille valmis.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi