HS.fi

Sdp:n euroehdokas Mitro Repoa uhkaa erottaminen kirkosta

19.5.2009 5:00

Antti Aimo-Koivisto / lehtikuva

Mitro Repo esiintyi papin kaavussa SDP:n EU-vaalikampanjan käynnistystilaisuudessa  Helsingissä 9. huhtikuuta.

Mitro Repo esiintyi papin kaavussa SDP:n EU-vaalikampanjan käynnistystilaisuudessa Helsingissä 9. huhtikuuta.

Sdp:n eurovaaliehdokas Mitro Repoa uhkaa pahimmassa tapauksessa erottaminen paitsi pappisvirasta niin myös koko ortodoksisesta kirkosta.

Ortodoksisen kirkon piispainkokous kuulee Repoa korkeasti pyhitetyn esipaimenen arkkipiispa Leon johdolla viikon päästä tiistaina.

Haastemies on toimittanut Revolla kutsun kuulemistilaisuuteen.

Kutsun yhteydessä on mainittu vanhoista kanonisista säännöistä ne kohdat, joita vastaan Revon oletetaan rikkoneen. Kaksi näistä säännöistä on perua 100-luvulta ja yksi 400-luvulta.

"Piispa tai presbyteeri tai diakoni älköön ottako itselleen maallisia tehtäviä. Muussa tapauksessa erotettakoon hänet virastaan", kuuluu kuudes pyhien apostolien sääntö.

"Piispan eikä presbyteerin sovi antautua mihinkään maallisiin hallintoasioihin, vaan hänen tulee omistaa aikansa kirkollisiin tehtäviin. Hän siis joko taipukoon pysymään niistä erillään tai erotettakoon hänet virastaan, sillä herran ohjeen mukaan ei kukaan voi palvella kahta herraa", kuuluu 81. pyhien apostolien sääntö.

Vuonna 451 pidetyn Khalkedonin kirkolliskokouksen seitsemäs sääntö onkin jo tuhdimpaa tavaraa.

"Olemme määränneet, etteivät ne, jotka kerran ovat asetetut kleerukseen [papistoon], enempää kuin munkitkaan, saa astua sotapalvelukseen tai maalliseen virkaan. Siinä tapauksessa, että he rohkenisivat tätä tehdä eivätkä kadu, niin että palaavat Jumalan vuoksi aikaisemmin valitsemaansa toimeen, joutukoot he kirkosta erotetuksi."

Tässä tuoreemmassa säännössä Repoa uhkaa erottaminen kirkostaan. Tähän mennessä Revon osallistumisen eurovaaleihin on arveltu johtavan vain väliaikaiseen erottamiseen pappisvirasta.

Repo ei ole Helsingin Sanomien tietojen mukaan voinut valmistautua piispojen kohtaamiseen, koska hän ei ole saanut selkeitä vaatimuksia tai selvityspyyntöjä, joihin vastata.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi