HS.fi

Lakko keskeyttää viiden hiihtokeskuksen rinnepalvelut

3.11.2009 18:58 | Päivitetty: 3.11.2009 20:23

Antti Aimo-Koivisto / LEHTIKUVA

Lakko koskee myös Levin hiihtokeskusta.

Lakko koskee myös Levin hiihtokeskusta.

Viidessä hiihtokeskuksessa eli Levillä, Pyhätunturilla, Rukalla, Tahkolla ja Vuokatissa alkaa lakko tänään keskiviikkona iltapäivällä klo 14.00.

Valtakunnansovittelija Esa Lonka ei pystynyt tiistai-iltana antamaan sovintoesitystä hiihtokeskusten noin tuhatta työntekijää koskevassa työehtosopimusriidassa, joten Palvelualojen ammattiliitto Pamin julkistama lakko toteutuu.

Hiihtokeskusalan työehtosopimus päättyi syyskuun lopussa.

Työnantajaa riidassa edustava Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry tarjosi hiihtokeskusalan työntekijöille 0,5 prosentin palkankorotusta marraskuun alussa sekä laskettelukauden onnistumiseen sidottua tulospalkkioerää, joka olisi maksettu keväällä kauden jälkeen.

Pamille työnantajan tarjous ei riittänyt. Palkansaajapuoli olisi halunnut ”oleellisesti 0,5 prosentin ylittävää korotusta”. Liiton alkuperäinen vaatimus oli noin kolme prosenttia.

Lakon vuoksi rinteet ja välinevuokraamot pysyvät kiinni ja lumetukset lopetetaan. Levi Ski Resortin toimitusjohtaja Jouni Palosaari sanoo, ettei rinteitä voi pitää auki työnjohdon voimin.

Huomenna alkava lakko päättyy perjantaina, mutta Palosaarta huolettaa enemmän jo se, että Pam on uhannut aloittaa kaikkia hiihtokeskuksia koskevan lakon perjantaina 11. marraskuuta, ellei sovintoa sitä ennen synny. Se peruuttaisi Leville suunnitellun alppihiihdon maailmancupin 13.–15. marraskuuta, koska lakko kestäisi koko viikonlopun yli.

”Turhan kovilla panoksilla pelataan”, Palosaari sanoo.

Hänen mukaansa maailmancupin peruuntuminen tekisi yrityksille suoraan tappiota noin miljoona euroa, mutta suurempi vaikutus tapahtumalla on koko alueelle.

Edellinen maailmancup lisäsi Palosaaren mukaan koko alueen liikevaihtoa 7,5–9,5 miljoonaa euroa. Viime vuonna maailmancupilla oli 160 miljoonaa katsojaa ympäri maailmaa.

”Täysin uskomatonta, että tämä on otettu pelinappulaksi”, Palosaari sanoo maailmancupista. Pari vuotta sitten Levin maailmancup peruuntui sään vuoksi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi