HS.fi

Pyöräily on Helsingissä villiä ja vaarallista

Professori Jyrki Tasa haluaisi pyöräteille oman tarkastajan

Julkaistu: 10.7.2008 lehdessä osastolla Kaupunki

SAMI KERO / HS

Professori Jyrki Tasa ja toimittaja Marja Salmela joutuivat seikkailemaan autojen seassa Hakaniemessä. Pyöräteitä ei torin kupeessa ole.

Professori Jyrki Tasa ja toimittaja Marja Salmela joutuivat seikkailemaan autojen seassa Hakaniemessä. Pyöräteitä ei torin kupeessa ole.

 Pyöräilykierros Helsingin kantakaupungissa osoittaa, että fillaristin pitää olla rohkea ja hyvin varovainen.

"Kun polkee yhdistetyillä jalka- ja pyöräteillä, voi tulla vastaan mitä yllättävimpiä tilanteita. Siellä jokainen toimii omalla tavallaan. Meno on aika villiä", huokaisee arkkitehtiprofessori Jyrki Tasa.

Pyöräkaistat pitäisi Tasan mielestä päällystää punaisella asfaltilla.

"Muuten kävelijät, koirien ulkoiluttajat ja rullahiihtäjät eivät erota, missä on pyöräilijöiden reviiri."

Nuorena kilpapyöräilyä harrastanut mies otti 45 vuotta vanhan pyöränsä jälleen esiin muutama vuosi sitten.

"Suurimmalla osalla on pyöräiltäväksi sopiva työmatka ja heidät pitäisi saada houkuteltua satulaan. Nythän sesonki jatkuu usein jouluun asti. On tullut myös tuulta ja sadetta hylkiviä varusteita", Tasa perustelee.

Hän tekee itse lyhyempiä lenkkejä silloin tällöin. "Kuntoa pitää kohentaa", tuumii 64-vuotias.

Lauttasaaren sillalla pyörät tärisevät. Asfalttipinta aaltoilee ja halkeilee, ja kuoppiakin on.

Tasa on havainnut, että pyörätiet ovat kehnossa kunnossa monilla vanhoilla reiteillä. Silti hän ei ole nähnyt, että pinnoitusta uusittaisiin. Vierellä kulkevia katuja on kyllä päällystetty.

"Kun pyörätien pinta on epätasainen, pyörän kulku hankaloituu. Leveillä auton renkailla ne eivät juuri tunnu".

Kokenut pyöräilijä ei ihmettele sitä, että polkijat siirtyvät ajoradalle autojen joukkoon. "Tai lopettavat kokonaan."

Ruoholahdessa pyörätie loppuu kuin seinään. Rakennustyömaa on levittäytynyt kevyen liikenteen väylälle. Vain jalankulkijoille löytyy opastus kiertotielle, pyörille ei.

"Tässä näkyy, että pyöräilijät vain unohdetaan."

Pyöräteiden tarkastaja olisi Tasan mielestä tarpeen. Virkamies puuttuisi kehnoon opastukseen ja kirjaisi pyöräteiden viat ja reittien näkökatveet.

Ruoholahdessa pyörätiellä törmäämme bussikatokseen. On pakko siirtyä kävelijöiden kaistalle. Onneksi hiljainen kesäaika pelastaa törmäyksiltä.

"Pysäkkejä tupsahtaa eteen myös monessa muussakin paikassa. Suunnittelussa ei ole otettu pyöräilyä huomioon."

Suomessa pyöräilyn harrastus on Tasan mielestä hiipunut, päinvastoin kuin Keski-Euroopassa. Siellä se on suosittu laji, joka kerää viihteellisiin tapahtumiin paljon ihmisiä.

Jos Helsinkiin saataisiin ratapyöräilyn sisähalli, Tasa uskoo, että se vauhdittaisi pyöräilyn suosiota. "Nykyään tarvitaan lajin huippuja, jotka puhuvan sen puolesta", Malmille kaavailtua hallia suunnitellut arkkitehti sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

--%>