Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Brunein sulttaanin tytär naimisiin

 |   | 
 
AFP
AFP
Brunein prinsessa Hajah Hafizah Sururul Bolkiah ja hänen sulhasensa Pengiran Haji Muhammad Ruzaini esiteltiin hääseremoniassa Istana Nurul Iman -palatsissa Bandarissa Bruneissa.
Brunein prinsessa Hajah Hafizah Sururul Bolkiah ja hänen sulhasensa Pengiran Haji Muhammad Ruzaini esiteltiin hääseremoniassa Istana Nurul Iman -palatsissa Bandarissa Bruneissa.

Hohtavat jalokivet ja 17 aseen kunnialaukaukset saattelivat maailman rikkaimman miehen, Brunein sulttaanin, tyttären naimisiin.

Prinsessa Hajah Hafizah Sururul Bolkiah, 32, ja Pengiran Haji Muhammad Ruzaini, 29, vahvistivat liittonsa perinteisissä seremonioissa sulttaanin 1700-huoneisessa palatsissa sunnuntaina.

Pari vihittiin laillisesti jo torstaina, mutta sunnuntain juhlallisuudet avasivat yli viikon kestävän vihkifestivaalin pikkuruisessa Brunein öljyvaltiossa Borneon saarella.

Morsian oli pukeutunut kristallin peittämään hopean- ja beigensävyiseen hääpukuun. Hänet saattoi valtaistuinsaliin kuusitoista kuninkaallista vartijaa, jotka kantoivat keihäitä ja kilpiä.

Kolmentuhannen vieraan joukossa oli Thaimaan pääministeri Yingluck Shinawatra, Filippiinien presidentti Benigno Aquino ja Kambodzhan pääministeri Hun Sen.

Kuningatar Elisabet II lähetti hääparille onnitteluterveisensä. Brunei itsenäistyi Britanniasta vuonna 1984.

Selvästi hermostunut sulhanen oli pukeutunut beige- ja kultabrokadipukuun. Sulttaani tarttui Ruzainia kädestä ja asetti sen morsiamen otsalle malajilaiseen kulttuuriin kuuluvana symbolisena siunauseleenä. Sulhanen työskentelee virkamiehenä pääministerin alaisuudessa.

Prameat hääjuhlat ovat harvinainen tapaus Bruneissa, jossa elämänrytmi on verkkainen eikä yöelämää juuri ole. Alkoholi on muslimimaiden tapaan kielletty.

Sulttaanilla on viisi poikaa ja seitsemän tytärtä. Viimeksi kuninkaalliset häät pidettiin vuonna 2007.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

25.5.2013