HS:n ruuhkakartta näyttää liikenteen sujuvuuden koko maassa.
Clinton Syyrian verilöylystä: Armeija murhasi tarkoituksella siviilejä
YK:n Syyriassa olevat tarkkailijat ovat vahvistaneet, että Syyrian armeija hyökkäsi torstaina raskain asein pieneen al-Tremsen kylään, jossa oppositiolähteiden mukaan kuoli jopa yli 200 ihmistä. Tapahtumien tarkka kulku on kuitenkin hämärän peitossa.
YK:n tarkkailijat kuvaavat uutistoimisto Reutersin haltuunsa saamassa raportissa, että hyökkäys on osa Syyrian ilmavoimien alueella olevaa laajaa operaatiota.
"Tilanne Haman maakunnassa on yhä erittäin epävakaa ja arvaamaton. Syyrian ilmavoimat (SAAF) jatkaa hyökkäystään suuressa mittakaavassa Haman pohjoispuolella", kaksisivuisessa raportissa todetaan Reutersin mukaan.
Al-Tremsen hyökkäys on tuomittu laajasti. Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton sanoi, että hallinto on tarkoituksellisesti murhannut viattomia siviilejä. Clinton vaati Haman alueelle välitöntä tulitaukoa ja YK:n tarkkailijoille pääsyä al-Tremsen kaupunkiin.
"Näihin tekoihin syylliset löydetään ja pannaan vastuuseen", Clinton sanoi.
YK:n erityislähettiläs Kofi Annan kertoi olevansa kauhuissaan "hirmuteosta". Annanin mukaan YK:n turvallisuusneuvoston on viipymättä Syyrialle, että hyökkäyksellä on seurauksensa.
Myös Venäjän ulkoministeriö tuomitsi verilöylyn ja vaati siitä tutkimusta mutta ei kohdistanut syytöksiään kumpaankaan kriisin osapuoleen. Venäjä on ilmoittanut, että se tulee estämään muiden maiden ehdottaman päätöslauselman läpimenon turvallisuusneuvoston tulevassa kokouksessa. Näin ollen kansainvälinen yhteisö näyttää olevan voimaton Syyrian väkivallan edessä.
Eri oppositiolähteiden mukaan al-Tremsen hyökkäyksessä kuoli 100–220 ihmistä. Jos tiedot pitävät paikkansa, joukkomurha olisi vakavin verilöyly Syyrian 16 kuukautta jatkuneen kriisin aikana. Oppositiolähteet kertoivat ensin, että suurin osa kuolleista olisi siviilejä. Myöhemmin uhreista valtaosan kerrottiin kuitenkin olevan kapinallistaistelijoita, kertoo BBC.
Syyrian armeija on myöntänyt tappaneensa suuren määrän terroristeja, mutta sen mukaan iskuissa ei ole kuollut siviilejä. Syyrian hallintoa edustavan uutistoimisto Sanan mukaan terroristit toimivat yhteistyössä "verenhimoisen median" kanssa kääntääkseen yleisen mielipiteen Syyriaa ja sen kansaa vastaan.
YK vahvisti perjantaina, että Syyrian hallinnon joukot käyttivät al-Tremsen taisteluissa panssarivaunuja, tykistöä ja helikoptereita. Raportin mukaan tarkkailijoiden aseistamaton partio pääsi torstaina noin kuuden kilometrin päähän kylästä, kun Syyrian armeija pysäytti heidät "sotilasoperaatioiden takia".
Partio tarkkaili tilannetta kylän ulkopuolelta useita tunteja, jona aikana se kuuli yli sata räjähdystä ja satunnaista konetuliaseiden tulitusta. Partio myös näki Mi8- ja Mi-24-helikoptereiden lentävän kylän yllä ja ampuvan raketeilla.
Tarkkailijat kertovat lisäksi nähneensä useiden kuorma-autojen ja henkilöautojen kuljettaneen aseistautuneita miehiä alueella. Osalla oli sotilas- ja osalla siviilivaatteet.
Opposition mukaan armeijan raskasta tulitusta seurasi veitsin aseistautuneiden miesten partioita, jotka surmasivat lisää ihmisiä ja polttivat koteja. Tiedot siitä, mistä väkivalta sai alkunsa, ovat ristiriitaisia. Joidenkin oppositiolähteiden mukaan kapinallisjoukot olisivat ensin hyökänneet armeijan saattueeseen.
YK:n Syyriassa toimivan Unsmis-operaation valtuudet päättyvät 20. heinäkuuta. Siihen mennessä turvallisuusneuvoston on tehtävä uusi päätös siitä, miten se puuttuu maan levottomaan tilanteeseen.
Jo kesäkuussa YK:n operaatiota jouduttiin rajoittamaan, sillä väkivalta teki tarkkailijoiden työstä liian vaarallisen. Kaikki 300 tarkkailijaa ovat yhä Syyriassa, mutta he eivät ole kyenneet viikkoihin partioimaan kunnolla. Joukossa on myös kymmenen suomalaista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Kotimaa
Poliisi löysi ennätyssuuren kannabisviljelmän Satakunnassa
Politiikka
Stubb: Turkin EU-neuvottelujen jatkuttava poliisin toimista huolimatta
Talous
HS-analyysi: Nokia voidaan jopa pilkkoa palasiksi
Urheilu
Henrik Larsson teki paluun pelikentille
Luetuimmat juuri nyt
- HS-analyysi: Nokia voidaan jopa pilkkoa palasiksi
- Kolumni: Pornosta tarvitaan tietoa
- Blogi: Spotify-musiikista tulee ähky
- Lehti: Microsoft halusi ostaa Nokian laitebisneksen
- Poliisi löysi ennätyssuuren kannabisviljelmän Satakunnassa
- Suomi tuplaedustettuna nuorten yliopistojen maailmanlistalla
- Kiina kamppailee saasteita vastaan kuolemanrangaistuksilla
- Grigori temppuilee pilvenpiirtäjissä ja teollisuuspiipuissa – ilman turvaköysiä
- Kolumni: Pornosta tarvitaan tietoa
- Pyörän lukot testissä: 80 euron lukko petti puolessa minuutissa
- Kolumni: Miksi joku ei halua vammaisia naapuriinsa?
- Turkistarhauksen kiellolle tyrmäys – näin äänet jakautuivat
- HS-gallup: Keskusta nousi suurimmaksi
- Grigori temppuilee pilvenpiirtäjissä ja teollisuuspiipuissa – ilman turvaköysiä
- Tutkimus: Korkea leposyke ennustaa sydänriskejä
- HS-analyysi: Nokia voidaan jopa pilkkoa palasiksi
- Tilillä oli vain kolme euroa
- Kaksi nuorta jääkiekkolupausta kuollut
- Silminnäkijä: Kuollut nainen makasi kaikkien matkan varrella
- Terassien aidat kaatumassa – alkoholilaki muuttuu
- Suomalaismies ampui virolaisen puolisonsa Länsiterminaalissa
- Huumetutkija: Diilerit syrjäyttivät ystävät
- 11-vuotias poika paljastui 36-vuotiaan naisen lapsen isäksi
- Pyörän lukot testissä: 80 euron lukko petti puolessa minuutissa
- Asiantuntijat: Marimekko-tapauksen tekijänoikeudet mutkikkaat
- Marimekon kangas on toisen teoksen kopio
- Kolumni: Pilkunjyystö pilaa kesälomat Suomessa
- Venäläisen sotilaan uskomaton tarina
- Kolumni: Miesten himokkaat katseet loukkaavat
- Tilillä oli vain kolme euroa
- "Olen menettänyt neljä lasta"
- Katariina Souri sai taas turpaan
Uutiset
- Lehti: Microsoft halusi ostaa Nokian laitebisneksen
- Brasilian protestit synnyttäneet hinnankorotukset perutaan
- Kiina kamppailee saasteita vastaan kuolemanrangaistuksilla
- Henrik Larsson teki paluun pelikentille
- Kerry yrittää saada Afganistania luopumaan boikotista
- Suomi tuplaedustettuna nuorten yliopistojen maailmanlistalla
- Rahoitusvaje saattaa vaarantaa Kreikan lainaohjelman
- Oikeus hylkäsi Berlusconin valituksen
- Oppositio yhdistyi kuntauudistusta vastaan
- Lahti pelastui brasilialaisten maaleilla
- HJK voitti MyPan ja siirtyi takaisin liigakärkeen
- IFK Mariehamn tarjosi maalijuhlat ennätysyleisölle
- Työmaalla räjäytysonnettomuus Espoossa – "Tässä oli ainekset pahempaankin"
- Tuhoisa ammusvaraston räjähdys Venäjällä
- Suomen futisnaiset vaivoin tasapeliin Sveitsiä vastaan
- Interin maalikuningas uhkaili tuomaria puoliajalla
- TPS nujersi RoPS:n 2–1-voitolla
- VPS ja Honka tasapeliin
- HS-analyysi: Nokia voidaan jopa pilkkoa palasiksi
- Huawei-huhut nostivat Nokiaa Helsingin pörssissä
- Brasilian protestit synnyttäneet hinnankorotukset perutaan
- Kiina kamppailee saasteita vastaan kuolemanrangaistuksilla
- Kerry yrittää saada Afganistania luopumaan boikotista
- Oikeus hylkäsi Berlusconin valituksen
- Tuhoisa ammusvaraston räjähdys Venäjällä
- Ay-pomon kalmon etsintä hyytyi USA:ssa
- Putin: Ydinaseiden vähentäminen ei onnistu helpolla
- Dolce ja Gabbana tuomittiin törkeästä veronkierrosta
- Brasilia lähettää erikoisjoukkoja torjumaan mielenosoituksia
- Taleban: Neuvottelut USA:n kanssa alkavat huomenna
- Obama Berliinissä: Ydinaseita vähennettävä kolmanneksella
- Obama: Eurooppa pysyy Yhdysvaltain vapauden ja turvallisuuden kulmakivenä
- Aseistaunut joukko iski YK:n tiloihin Mogadishussa – 15 kuoli
- Kolme kuoli lantasäiliöön Hollannissa
- Afgaanihallinto boikotoi neuvotteluja Talebanin kanssa
- HS seurasi John F. Kennedyn vierailua Berliinissä – katso sivut vuodelta 1963
- Koiranlihafestivaalin vastustus kasvaa Kiinassa
- Obama ja Merkel pitävät yhteisen infon – katso suora lähetys
- Valehaastattelu turkkilaislehdessä suututti CNN:n uutisankkurin
- Maailmanpankin ilmastoskenaario maalaa kehitysmaille kauhukuvan



