Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Egypti kertoo pidättäneensä kuusi terroristia Siinailla

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Egyptin armeija on pidättänyt kuusi terroristia Siinain alueella, Egyptin televisio kertoi perjantaina.

Egypti aloitti tällä viikolla sotilasoperaation Siinailla Gazan ja Israelin vastaisen rajan tuntumassa, kun 16 egyptiläistä rajavartijaa oli tapettu asemiesten iskussa sunnuntaina.

Egyptin armeijan taisteluhelikopterit pommittivat keskiviikkona epäiltyjen islamistitaistelijoiden asemia. Armeijan mukaan ainakin 20 sen terroristeina pitämää miestä on kuollut operaatiossa, uutistoimisto Reuters kertoo.

Perjantai-aamuna naamioidut, aseistetut miehet yrittivät uutta iskua poliisiasemalle Siinain pohjoisosassa., amerikkalainen uutiskanava CNN kertoo.

Kukaan ei haavoittunut. Ampujat pääsivät pakoon.

Valvonta heikkeni Siinain raja-alueella sen jälkeen kun presidentti Hosni Mubarak syrjäytettiin vuoden 2011 helmikuussa.

Islamististen asejoukkioiden sanotaan lisänneen toimintaansa Siinailla, Kairossa ilmestyvä Al-Ahram-lehti kertoi alkuviikosta. Salakuljettajilta on myös takavarikoitu aiempaa enemmän aseita.

Siinain beduiiniväestö on ollut tyytymätön olosuhteisiinsa. Israelin saartaman Gazan tavaratoimituksia – sekä siviilitarvikkeita että aseita – viedään laittomien tunneleiden kautta Siinain puolelta. Beduiineille salakuljetus on tuottoisa elinkeino.

Al-Ahramin haastattelema aktivisti Islam Qudair syyttää Egyptin turvallisuusviranomaisten hyötyneen salakuljetuksesta. He myös painostivat beduiinit mukaan, Siinai-aktivisti Qudair väittää.

Egyptiläinen kenraali arveli nimettömänä CNN:lle, että hyökkäilijät kuuluisivat pienen ryhmään, joka kutsuu itseään Al-Galgala-armeijaksi.

Kenraalin mukaan Israel on antanut Egyptille "yhdeksän terroristin" nimet, al-Ahramin verkkolehti lainasi amerikkalaistietoja.

Toinen iskuja tehnyt ryhmä olisi egyptiläistiedon mukaan Tawheed wal Jihad. Gazaa hallitseva Hamas tappoi ryhmän johtajan Abdul Latif Moussan vuonna 2009.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

21.5.2013