Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Hautausmaat täyttyivät Hongkongissa – tuhkat pakko laskea mereen

 |   | 
 
STT–AFP
Bobby Yip / Reuters
Miljoonakaupunki Hong Kongissa hautapaikat ovat kortilla. Hautakivien takana kohoaa tornitalojen rivistö.
Miljoonakaupunki Hong Kongissa hautapaikat ovat kortilla. Hautakivien takana kohoaa tornitalojen rivistö.

Hongkong. Hongkongissa entistä useammat kuolleet tuhkataan ja lasketaan mereen, vaikka perinteet vaativat hautaamista maahan. Hautausmaat ja uurnalehdot ovat kuitenkin täynnä.

Kungfutselaisuuden oppeja on tulkittava uudella tavalla, koska enää vain rikkailla on varaa hautapaikkaan. Viimeinen leposija yksityisellä hautausmaalla maksaa yli 26 000 euroa.

Julkiselle hautausmaalle pääsee muutamalla sadalla eurolla kuudeksi vuodeksi, jos tilaa löytyy. Määräajan jälkeen ruumis on tosin nostettava ylös ja tuhkattava tai siirrettävä pienemmälle hautapaikalle.

Tuhkauurnan voi saada julkiseen holviin noin 300 eurolla, mutta yksityisellä puolella siihen saattaa kulua kymmeniätuhansia euroja.

"Ajat ovat muuttuneet, mutta jotkin asiat säilyvät. Meidän on osoitettava vastaisuudessakin kunnioitustamme esivanhemmille. Kungfutselaisuus korostaa esi-isien muistamista", sanoo Hongkongin kungfutselaisen seuran johtaja Lai Sai-foon.

Merihautajaisten kysyntä kasvaa pikkuhiljaa, koska kaupunki kustantaa lauttakuljetukset. Biohajoavassa pussissa olevat tuhkat pudotetaan veteen puista kourua pitkin.

Kymmenettuhannet perheet valitsevat silti mieluummin jonottamisen hautausmaalle. Hongkongissa kuolee vuosittain runsaat 40 000 ihmistä mutta mereen lasketaan vain noin 650 tuhkapussia. Merihautajaisten määrä on kuitenkin nelinkertaistunut vuosina 2007–2011.

Vanhan uskomuksen mukaan kuolleen sielu ei saa rauhaa ennen ruumiin tai tuhkien laskemista maahan, koska maa ja ihminen kuuluvat yhteen.

Tuhkauurnia säilytetään väliaikaisesti, jopa vuosia, kappeleissa ja hautaustoimistoissa, kunnes jostakin vapautuu hautapaikka. Perheet, joilla on ulkomailla asuvia sukulaisia, ovat kuljettaneet uurnia Yhdysvaltoihin ja Kanadaan saakka. Uurnia on viety myös muualle Kiinaan.

Hongkongin kaupunki on luvannut rakentaa yli 120 000 uurnapaikkaa vuoteen 2016 mennessä, mutta ne eivät juuri helpota tilannetta.

Uusien hautausmaiden perustamista vaikeuttavat myös asukkaiden valitukset. He pelkäävät alueen arvon laskemista, koska kukaan ei halua asua kuolleiden naapurissa. Taustalla on taikauskoa hautausmaiden aiheuttamasta epäonnesta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

20.5.2013