Kööpenhaminaan ei tule kaavailtuja tietulleja

 |   | 
 
STT–RITZAU–TT

Kööpenhamina. Tanskan hallituspuolueet ovat päättäneet haudata suunnitelmat Kööpenhaminan tietulleista. Sen sijaan hallitus aikoo panostaa voimakkaasti joukkoliikenteeseen.

Maksulliset tietullit kuuluivat vasemmistojohtoisen hallituksen vaalilupauksiin, mutta kova arvostelu on saanut hallituksen perääntymään suunnitelmistaan.

Sosialistisen kansanpuolueen johtaja Villy Sövndal on esittämässä tullien sijaan suurta panostusta joukkoliikenteeseen. Lippujen hintoja lasketaan koko maassa, ja myös joukkoliikenteen parannuksille suunnataan lisää varoja, Metroxpress-lehti kirjoittaa.

Kaavailtuja noin miljardin Tanskan kruunun (yli 130 miljoonan euron) uudistuksia rahoitetaan muun muassa leasing-autojen verotusta kiristämällä.

Hallitus tunnustaa, etteivät uudistukset tule ratkaisemaan Kööpenhaminan liikenteen ruuhkaongelmia. Asiaa selvittävän komission on määrä tehdä konkreettisia ehdotuksia ensi vuoden alkuun mennessä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori