Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Katolisen munkin epäillään tappaneen liki 40 poikaa Hollannissa 1950-luvulla

 |   | 
 
STT–REUTERS

Hollannin katolista kirkkoa ravistelee jälleen uusi skandaali. Katolisen munkin epäillään tappaneen liki 40 poikaa kirkon ylläpitämässä psykiatrisessa sairaalassa 1950-luvulla.

Tutkinta aloitettiin, kun katolisen kirkon seksuaalirikosepäilyjä tutkinut komissio huomasi, että sairaalassa oli tapahtunut poikkeuksellisen paljon kuolemantapauksia vuosina 1952–54. Syyttäjä uskoo, että munkki tappoi pojat antamalla heille yliannostuksen morfiinia.

Sairaalan johtavan lääkärin epäillään peitelleen munkin tekosia. Sekä munkki että lääkäri ovat jo kuolleet.

Sairaala toimi Heelissä Kaakkois-Hollannissa ja kuului Roermondin hiippakuntaan. Syyttäjän mukaan myös hiippakunta oli aikanaan saanut tiedon kuolemista, muttei tehnyt ilmoitusta viranomaisille.

Aiemmin komissio on saanut selville, että jopa 20 000 alaikäistä joutui seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi Hollannin katolisen kirkon orpokodeissa ja kouluissa vuosina 1945–81.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013