Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Kroatia kamppailee lukuisia maastopaloja vastaan

 |   | 
 
STT–AFP
- / AFP
Rannikkoseudun palot ovat heinäkuusta lähtien tuhonneet jo useita tuhansia hehtaareja maastoa ja metsää. Kuva otettu 23. heinäkuuta.
Rannikkoseudun palot ovat heinäkuusta lähtien tuhonneet jo useita tuhansia hehtaareja maastoa ja metsää. Kuva otettu 23. heinäkuuta.

Kroatian rannikolla riehuu useita maastopaloja, joista osa uhkaa suosittuja turistikohteita.

Paloista suurin on keskiaikaisen Trogirin kaupungin liepeillä. Lauantaihin mennessä palo oli tuhonnut jo yli 600 hehtaarin edestä maastoa. Trogir on tunnettu matkailukohde. Palon epäillään saaneen alkunsa kaatopaikalta.

Viranomaisten mukaan liekkejä vastaan kamppaili lauantaina toistasataa palomiestä.

Läheisen Splitin kaupungin liepeillä syttyi kolme maastopaloa, mutta ne onnistuttiin saamaan nopeasti hallintaan. Pienemmistä paloista on raportoitu myös Dubrovnikista ja Sibenikistä.

Rannikkoseudun palot ovat heinäkuusta lähtien tuhonneet jo useita tuhansia hehtaareja maastoa ja metsää.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

23.5.2013