Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Medvedev ärsytti Japania saarivierailulla

 |   |   | 
 
STT–AFP
DMITRY ASTAKHOV / AFP
Venäjän pääministeri Dimitri Medvedev vilkutti paikallisille vierailullaan Sahalinin saarella.
Venäjän pääministeri Dimitri Medvedev vilkutti paikallisille vierailullaan Sahalinin saarella.

Moskova. Venäjän pääministeri Dmitri Medvedev  ärsytti tiistaina Japania vierailemalla kiistellyillä Kuriilien saarilla. Venäjä hallinnoi saaria, mutta Venäjä ja Japani ovat kiistelleet niiden omistuksesta vuosikymmeniä.

Vierailullaan Medvedev lupasi parantaa muun muassa saarten infrastruktuuriin ja taloustilannetta. Kuriileilla on noin 19 000 asukasta.

Japani raivostui kaksi  vuotta sitten, kun Medvedev vieraili Kuriileilla ensimmäisenä Venäjän presidenttinä. Tuolloin Japani kutsui Venäjän-suurlähettiläänsä kotiin vastalauseena ja maiden välit viilenivät hyisiksi.

Asiantuntijat ihmettelivät Medvedevin uutta vierailua ja povasivat siitä uusia vaikeuksia Venäjän ja Japanin suhteille.

"On epäselvää, miksi tämä oli tarpeellista nyt, kun Japanin hallitus on viestittänyt, että se haluaisi parantaa suhteitaan Venäjään", sanoi Russia in Global Affairs -lehden päätoimittaja Fjodor Lukjanov  radiokanava Eho Moskvylle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

22.5.2013