Syyriassa asuva suomalainen: En tunne pelkoa

 |   | 
 
Reuters
Presidentti Bashar al-Assadin vastainen mielenosoitus Marat al-Numanissa Syyrian pohjoisosassa sunnuntaina.
Presidentti Bashar al-Assadin vastainen mielenosoitus Marat al-Numanissa Syyrian pohjoisosassa sunnuntaina.

"Muutaman kilometrin päässä Darayssa tuhotaan taloja, kuulin juuri", kertoi Syyrian pääkaupungissa Damaskoksessa asuva suomalaismies maanantaina alkuiltapäivästä.

Vaikka Damaskos on vielä ollut melko rauhallinen paikka Syyrian kansannousussa, kiihtynyt väkivalta näkyy jo pääkaupungissakin. Haastateltu mies ei halua nimeään julkisuuteen, koska pelkää syyrialaisen perheensä puolesta.

Miehen mukaan ammuskelu liittyy todennäköisesti Darayssa muutama päivä sitten ammutun pormestarin murhaan. Kukaan ei tiedä, kuka oli murhan takana.

"Soittivat, että hallituksen joukot ajoivat kranaatteja kaupunkiin. Paikka on sikäli tuttu, että tavaramme ovat siellä varastossa ja nyt jännitetään, pysyvätkö ne ehjinä."

Homsin pommitukset ovat järkyttäneet.

"Tuossa vaimoni sisko soitti juuri Homsiin serkulleen ja hän kertoi, että tilanne on kammottava, lukemattomia taloja on sortunut ja tulitus on jatkuvaa. Serkku kertoi, että hän ei pääse lasten kanssa edes pakoon, koska armeija on piirittänyt joka paikan. Tietoliikenneyhteydet on katkaistu, lankapuhelin toimi ainakin äsken."

Mies kertoo, että aikoo edelleen pysyä Damaskoksessa tilanteen kiristymisestä huolimatta. Hän painottaa, että Damaskoksen kadut ovat edelleen turvallisempia kuin Helsingissä.

"En tunne pelkoa tässä tilanteessa, enkä ole ajatellut lähteä mihinkään. Tämä on ainutlaatuinen kokemus seurata tapahtumia läheltä."

Syyrian 11 kuukautta kestänyt kansannousu näkyy arjessa lähinnä ruoan hinnassa. Kanakilon hinta oli kohonnut kaksinkertaiseksi, mutta hallituksen tukema leipä ja riisi ovat pysyneet halpoina.

Tilanteesta puhutaan kaduilla vain harvoin.

"Jokainen pelkää, on kummalla puolella tahansa. Viikko sitten juttelin tilanteesta hyvän ystäväni kanssa, joka on shiiamuslimi. Hän kannattaa nykyhallintoa, koska on varma, että jos hallinto vaihtuu, niin shiiamuslimien käy huonosti."

Syyrian presidentti Bashar al-Assad on itse alaviitti. Alaviitit ovat Syyriassa oleva shiiavähemmistö.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori