Tšekin entinen presidentti Vaclav Havel on kuollut

 |   |   | 
 
REUTERS–HS–STT
TOMAS TUREK / AP
Vaclav Havel ja hänen vaimonsa Dagmar vilkuttivat kansalaisille Prahan linnan parvekkeelta Havelin vannottua virkavalan toisen kautensa alussa 1998.
Vaclav Havel ja hänen vaimonsa Dagmar vilkuttivat kansalaisille Prahan linnan parvekkeelta Havelin vannottua virkavalan toisen kautensa alussa 1998.

Tšekin entinen presidentti ja vuoden 1989 samettivallankumouksen johtaja, kirjailija Vaclav Havel on kuollut pitkäaikaiseen sairauteen. Hän oli kuolleessaan 75-vuotias.

Kuolinhetkellä Havelin seurana olivat hänen vaimonsa Dagmar  sekä muutamia nunnia, kertoi  Havelin sihteeri Sabina Tancevova.

Havel oli kommunismin aikaan tunnettu toisinajattelija ja laati muun muassa Charta 77 -julistuksen, joka kiinnitti kansainvälisen huomion Tšekkoslovakian ihmisoikeusloukkauksiin.Kommunistihallinnon romahdettua hänet valittiin Tšekkoslovakian presidentiksi.

Kun maa jakaantui vuonna 1993 rauhanomaisesti Tšekkiin ja Slovakiaan, hänestä tuli Tšekin ensimmäinen presidentti. Hän hoiti tehtävää vuoteen 2003 asti.

Poliittisen toimintansa ohella Havel oli tunnettu näytelmäkirjailija ja runoilija.

Ansioistaan hän sai runsaan määrän kansainvälisiä tunnustuksia, kuten Yhdysvaltain korkeimman siviilikunniamerkin, presidentin vapaudenmitalin.

Havelin terveys alkoi reistailla pahoin jo 1990-luvun puolivälissä, kun osa hänen keuhkoistaan jouduttiin poistamaan syövän vuoksi.

Havel tunnusti muistelmissaan, että hänen kohtalonsa oli poikkeuksellinen.

"Luulenpa että se, että niinkin rauhallisen miehen kuin minun polkuni on ollut näin seikkailuntäyteinen, kertoo siitä, että elämä on hämmästyttävä ihme", hän kirjoitti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori