Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Tutkijat löysivät Mongoliasta muurahaiskävyn varhaisen sukulaisen

 |   | 
 
Peter Kondrashov
Yllä kiinanmuurahaiskäpy ja alla Ernanodon antelios.
Yllä kiinanmuurahaiskäpy ja alla Ernanodon antelios.

Muurahaiskäpy on nisäkkääksi outo ilmestys, mutta sitä olivat sen varhaiset sukulaisetkin. Mongoliasta löytynyt noin 57 miljoonaa vuotta vanha fossiili osoittaa, että eläimellä oli erittäin roteva kallo ja voimakkaat kaivuujalat.

Ernanodon antelios on tähän asti tunnettu vain yhden puutteellisesti säilyneen fossiilin perusteella. Tuo fossiili on kuitenkin synnyttänyt vilkkaan keskustelun siitä, mihin nisäkäsryhmään eläin kuului.

Osa tutkijoista on pitänyt sitä muurahaiskarhujen ja vyötiäisten sukulaisena, toisten mielestä sen piirteet viittaavat pikemminkin muurahaiskäpyihin. Kiistelyä on käyty kolmekymmentä vuotta eikä asiaa ole voitu yhden fossiililöydön perusteella ratkaista.

Mongoliasta löytyneen fossiilin ansiosta tutkijat ovat nyt voineet rakentaa Ernanodonin luurangosta paljon aiempaa kokonaisemmin. Se osoittaa tutkijoiden mielestä kiistattomasti, että Ernanodon oli sukua muurahaiskävyille, joskin se edustaa hyvin varhaista kehityshaaraa ja oli eläessään kovin erilainen kuin nykyiset muurahaiskävyt.

Tutkijoiden mukaan näin hyvin säilyneet fossiilit Aasian paleoseenikaudelta ovat harvinaisia, mikä korostaa löydön merkittävyyttä.

Fossiili kuvattiin Proceedings of the National Academy of Sciences- sarjassa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

25.5.2013