USA:n tiedustelupalvelu kumoaa huhut Kim Jong-unin salamurhasta

 |   | 
 
Helsingin Sanomat
AFP
Pohjois-Korean uutistoimiston KCNA:n 21. tammikuuta julkaisemassa kuvassa Kim Jong-un vierailee lentotukikohdassa. Kuvan ottohetkestä ei ole tietoa.
Pohjois-Korean uutistoimiston KCNA:n 21. tammikuuta julkaisemassa kuvassa Kim Jong-un vierailee lentotukikohdassa. Kuvan ottohetkestä ei ole tietoa.

Yhdysvaltain tiedusteluviranomaiset kumoavat netissä velloneet huhut Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-Unin salamurhasta, kertoo televisiokanava CNN verkkosivuillaan. Huhut alkoivat liikkua kiinalaisessa mikroblogipalvelussa Kim Jong-unin vierailtua maassa. Huhujen mukaan hänet olisi salamurhattu vierailun aikana.

Yhdysvaltain tiedustelu kuuli huhuista ensimmäisen kerran noin viikko sitten, kertoi CNN:n lähde.

Tiedustelupalvelu ei kuitenkaan koko aikana ole nähnyt merkkejä joukkojen siirtämisestä tai muusta toiminnasta, joka liittyisi vallanvaihdokseen.

Toisaalta tiedustelulähteet myöntävät, että Pohjois-Korean tilanteesta on vaikea saada tietoa.

Lähteiden mukaan huhulla pyritään vaikuttamaan Etelä-Korean talouteen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori