Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Venäjä tarjoutuu isännöimään uutta Syyria-kokousta

 |   |   | 
 
HS–REUTERS
ALEXANDER ZEMLIANITšENKO / AFP
venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov (oik.) tapasi maanantaina Syyrian oppositiojohtaja Michel Kilon Moskovassa.
venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov (oik.) tapasi maanantaina Syyrian oppositiojohtaja Michel Kilon Moskovassa.

Venäjä toivoo mahdollisuutta järjestää Syyrian asemaa käsittelevä suurvaltojen tapaaminen. Asiasta kertoi Venäjän varaulkoministeri Mihail Bogdanov, kun Syyrian oppositioryhmät vierailivat Moskovassa.

Interfax-uutistoimiston mukaan Bogdanov sanoi, että maa isännöisi mielellään säännöllisestikin Syyrian tilannetta käsittelevän ryhmän kokouksia.

Interfaxin haastattelussa Bogdanov sanoi, että Venäjän tavoitteena on yrittää löytää realistisia ja rakentavia ratkaisuja verilöylyn päättämiseksi.

"Tahdon painottaa, ettei ole Venäjän paikka takertua tiettyihin ihmisiin maan johdossa. Johtajien kohtaloiden pitäisi olla maan kansan päätettävissä, Bogdanov sanoi.

"Venäjä on kehittänyt suhteitaan Syyriaan 1950-luvulta asti. Yhteistyöhön kuuluu sotilaallistekninen yhteistyö. Se on tarkoitettu vain Syyrian puolustusvalmiuden parantamiseen. Jokaisella valtiolla on oikeus puolustaa itsenäisyyttään."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

21.5.2013