Yhdysvaltojen lentokieltolista kasvoi jo 21 000 nimeen

 |   | 
 
AP

Washington. Yhdysvaltain hallinto on kasvattanut salaista, terrorismista epäiltyjen henkilöiden listaa jo 21 000 nimeen. Listalla olevat eivät saa lentää Yhdysvaltoihin. Myös maansisäiset lennot ovat kiellettyjä.

Uutistoimisto AP:n mukaan listalla on myös 500 yhdysvaltalaista. Vielä vuosi sitten lista koostui 10 000 nimestä, mutta presidentti Barack Obaman hallinto on tuplannut lentokieltolistalla olevien ihmisten määrän laajentamalla kriteerejä.

Listalle eivät päädy pelkästään lentoliikenteelle uhkaksi koetut henkilöt, vaan myös maan sisäistä tai kansainvälistä turvallisuutta uhkaavat henkilöt. Terroristien harjoitusleireille osallistuminen on myös yksi kriteereistä.

Maan hallinto ei kerro listalle joutuneiden nimiä eikä ilmoita syitä siihen, miksi tietyt henkilöt on laitettu lentokieltoon.

Kaikki Yhdysvaltoihin lentävät joutuvat antamaan henkilötietonsa lippua ostaessa, jonka jälkeen matkustajalistat tarkistetaan terroristiepäiltyjen varalta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori