21.11.2007 7:46
Syvälle Amazon-joelle eksynyt lahtivalas löydettiin tiistaina kuolleena Santaremin kaupungin lähettyviltä.
SANTAREMI, Brasilia. Eksynyt lahtivalas on löytynyt kuolleena syvältä Amazonin alueelta Brasiliassa. Valas oli harhaillut Amazonin sivujokia 1 600 kilometrin päähän Atlantista.
Kaksitoista tonnia painanut ja 5,5 metriä pitkä valas havaittiin ensimmäisen kerran viime viikolla Tapajosjoella. Se juuttui mutaan useita kertoja, mutta biologit ja vapaaehtoiset pelastustyöntekijät saivat sen irrotetuksi.
Pelastustyöntekijöiden toiveena oli auttaa valas takaisin merelle, mutta operaatiota ei ehditty toteuttaa. Paikalliset asukkaat löysivät kuolleen valaan tiistaina parin tunnin venematkan päässä Santaremin kaupungista. Pyrkimyksenä on nyt selvittää, mihin valas tarkalleen ottaen kuoli.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi