20.10.2008 19:41
Kaksiviikkoinen kääpiösimpanssi tarrautuu äitinsä vatsaan Cincinnatin eläintarhassa.
Kääpiösimpanssi eli bonobo on geneettisesti yhtä lähellä ihmistä kuin tunnetumpi simpanssi. Bonoboja on pidetty rauhallisina.
Naaraat ovat ryhmien johtajia, ja vapaa rakkauskin kukoistaa. Monet näkevät bonobossa sen puolen ihmisen esi-isien menneisyydestä, jossa on paljon hyvää.
Mutta myös bonobot metsästävät joskus lihaa, ja saalistusretket ovat armottomia.
Saksalainen ekologi Gottfried Hohmann seurasi kolmea bonobojen metsästysretkeä kollegansa Martin Surbeckin kanssa Salongan kansallispuistossa Kongossa. Bonbojen ryhmätyö synkkasi, kun ne nappasivat vieraan apinan puustosta.
"Ne olivat hiirenhiljaa ja yrittivät päästä vieraan apinaryhmän alle. Sitten nelisen bonoboa rynnäköi puihin", sanoo Hohmann New Scientist -lehdessä.
Bonobot nappasivat kolme pikkuapinaa.
"Ne alkoivat syödä apinaa heti, vaivautumatta tappamaan uhria", sanoo Hohmann. Hän tutkii eläimiä Max Planck -instituutin evoluutioantropologian osastolla Leipzigissa.
Naaraat ja urokset metsästävät yhdessä. Naaraat näyttivät jakavan saalista hanakammin kuin urokset.
"Tärkeä löytö", kehuu maailman johtava kädellisten tutkija Frans de Waal Emoryn yliopistosta Atlantassa. "Alan kirjallisuus kuvaa yleensä, että bonobot eivät juuri osaa yhteistyötä. En usko, että tuo käsitys säilyy kauaa."
Bonobojen aggressiosta de Wall sanoo, että se oli odotettua. "Löytö ei muuta käsitystäni siitä, että bonobot ovat sittenkin aika rauhallisia kädellisiä."
Bonobojen metsästyksestä kertoi Current Biology.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi